Facebook, Tinder Benzeri Arkadaşlık Uygulamasını Test Ediyor

Facebook Dating Uygulamasını Test Ediyor 1

Facebook’un, Tinder benzeri yeni bir flört uygulaması üzerinde çalıştığına dair ilk söylentileri bu yılın başlarında duymuştuk. Facebook, Facebook Dating olarak adlandırdığı yeni uygulamasını ilk kez gün yüzüne çıkardı ve şu sıralar Kolombiya’da test ediyor. İlk bakışta diğer flört uygulamaları gibi görünen Facebook Dating, şu anki Facebook platformuyla harmanlanmış bir uygulama. Şu anda test aşamasında olan uygulama, tamamen piyasaya sürüldüğünde şimdikinden çok daha farklı bir görünüme de sahip olabilir.

Beklendiği üzere Facebook Dating uygulaması, temel olarak kullanıcıların Facebook profillerine, arkadaşlarına, üye olunan gruplara ve katılınan etkinliklere dayanarak, onları diğer Facebook Dating kullanıcılarıyla tanıştırmayı amaçlıyor. Tam olarak Facebook platformu içerisinde geliştirilen Facebook Dating, şu anda internet tarayıcıları üzerinden hizmet vermiyor. Android ve iOS uygulamaları üzerinden şimdilik sadece Kolombiya’da hizmet veriyor.

Facebook Dating Uygulamasını Test Ediyor 2

Tinder veya Bumble gibi diğer flört uygulamalarından farklı olarak Facebook Dating’de 'sağa veya sola kaydırma' seçeneği bulunmuyor. Bunun yerine istediğiniz kişileri ortak bağlantılarınız üzerinden arayabileceksiniz. Örneğin bu uygulamada eşleşmelerinizi arattığınızda, sizinle aynı Facebook grubuna üye olan birilerinin ya da daha önce sizinle aynı Facebook etkinliğine katılmış olan birilerinin, size uygun eşleşmeler olarak sunulduğunu göreceksiniz. Facebook bu aşamada bağlantıları ne kadar önemsediğini gösteriyor ve size de yapmanız gereken tek şey olarak eşleşip beğendiğiniz kişiye mesaj atmak kalıyor.

Facebook Dating mesaj sınırı açısından da oldukça bonkör davranıyor. Uygulamada her gün istediğiniz kadar mesaj atabiliyorsunuz, mesaj sayısında herhangi bir sınır bulunmuyor. Ancak uygulama, 24 saat içerisinde en fazla 100 kişiyle bağlantı kurabilmenize imkan veriyor. Facebook Dating’de birisine mesaj yazarken, yazdığınız metin ve emojiler açısından ise bazı sınırlamalar mevcut. Ayrıca uygulamada karşıdaki kişiye fotoğraf gönderimine de izin verilmiyor.

Tinder ve Bumble’dan farklı olarak Facebook Dating’de, birisine mesaj gönderebilmek için o kişiyle karşılıklık olarak eşleşme mecburiyetiniz bulunmuyor. Bu konudaki tek şart, mesaj göndermek istediğiniz kişinin, sizin muhtemel eşleşmeler havuzunuzda yer alıyor olması. Bu şartlar çerçevesinde istediğiniz herhangi bir kişiye mesaj atabilirsiniz.

Facebook Dating Uygulamasını Test Ediyor 3

Facebook Dating’de muhtemel eşleşmelerinizin yer alacağı eşleşme havuzunuz otomatik olarak oluşturulurken, Facebook üzerinde zaten arkadaş listenizde yer alan kişiler bu havuza dahil edilmiyor. Dolayısıyla Facebook Dating’de bir akrabanıza ya da bir arkadaşınıza yanlışlıkla mesaj atmanız gibi bir durum söz konusu olmuyor. Yine de eğer eski sevgilinizi ya da bir akrabanızı Facebook’ta arkadaş listenizden çıkardıysanız, bu kişileri Facebook Dating eşleşme havuzunuzda görme ihtimaliniz bulunuyor. Çünkü bu kişiler büyük ihtimalle bazı arkadaşlarınızın arkadaş listesinde yer alacak ki bu, Facebook Dating’in insanlar arasında bağlantı kurma yöntemlerinden birisini oluşturuyor.

Facebook Dating’in ülkemizde hizmete girmesi durumunda, rastgele insanlar tarafından mesaj yağmuruna tutulacağınızı düşünüp endişeleniyorsanız bu konuda yanılıyorsunuz. Çünkü Facebook bu soruna çok iyi odaklanmış. Facebook Dating hizmete girdiği zaman, bir Facebook profiliniz olsa bile bu uygulamayı kullanmaya hemen başlayamayacaksınız. Çünkü Facebook Dating’i kullanabilmek için bir Facebook Dating profili oluşturmanız gerekecek. Dolayısıyla Facebook Dating uygulaması, Facebook platformuyla entegre bir uygulama olsa da uygulamayı yanlışlıkla başlatmanız gibi bir durum söz konusu değil. Son olarak, Facebook Dating’de şimdilik herhangi bir reklam ya da herhangi bir ödeme seçeneği bulunmadığını ve uygulamanın tamamen ücretsiz olduğunu belirtelim.