Facebook Türkiye Araştırması Sonuçları Açıklandı

Facebook Türkiye Araştırması Sonuçları Açıklandı

8 ülke arasında 18–24 yaş Facebook kullanıcılarının en büyük yüzde oranını Türkiye yakaladı. 55 yaş ve üstü grupta ise Danimarka öne çıktı. Danimarka'da durum tam tersine seyrediyor.

Facebook kullanıcılarının yaşları mercek altına alındı. Gemius'un gerçekleştirdiği bu analiz, Ocak – Kasım 2014 aralığındaki 18 yaş üstü internet kullanıcıları baz alınarak gerçekleştirildi. Araştırma sadece Türkiye'yi kapsamıyor. Gemius verileri, Belarus, Danimarka, Polonya, Rusya, Romanya, Türkiye, Ukrayna ve Macaristan kullanıcılarını da dikkate alarak karşılaştırmalar yaparak durumu değerlendirdi.

Araştırma Facebook'un Türkiye'de yüzde 31 oranla en çok 18-24 yaş internet kullanıcıları arasında popüler olduğunu ortaya çıkardı. 18-24 yaş çevrimiçi kullanıcıların Facebook ilgisinin en az olduğu ülkeler; Danimarka ve Macaristan olarak saptanmış. Facebook kullanıcıları bu ülkelerde 18-24 yaş arası genç kullanıcıların sadece yüzde 16’sı tarafından kullanılıyor.

2014 verilerine göre; ölçümlemedeki ülkelerin nerdeyse hepsinde 18 yaş üstü internet kullanıcıları arasında en büyük payı alan yaş aralığının 25-34 olduğu ifade ediliyor. Araştırmaya göre Facebook kullanıcı yaş ortalamasında en küçük payı 55 ve üzeri yaş grubu alıyor. Danimarka'da ise şaşırtıcı bir şekilde genel durumun tersi geçerli. Facebook bu ülkede en çok 55 ve üzeri yaş grubu tarafından ziyaret ediliyor. Bu ülkede 18–24 yaş aralığı kullanıcı grubu en küçük payı oluşturuyor.

Araştırmaya dahil edilen tüm ülkelerde her 5 veya 4 kullanıcıdan biri 35-44 yaş aralığında bulunuyor.

Facebook'un Yeni Uygulaması Facebook Lite Yayınlandı

Gençler Facebook'tan Uzaklaşıyorlar

Facebook Yorumlarınıza Çıkartmalar Ekleyin!

Facebook Beğenileriniz Kişiliğinizi Yansıtıyor

YORUMLAR