Facebook, Türkiye’deki Kullanıcıları İçin Uyarı Metni Yayınladı

Facebook Uyarı Metni

Kullanıcılarının kişisel verilerilerinin çalınması skandalıyla gündeme gelen Facebook, veri güvenliğini artırma adına çeşitli önlemler almaya başladı. Bu amaçla Facebook, Türkiye’deki 50 milyondan fazla kullanıcısını kötü amaçlı uygulamara karşı uyarmak için bir uyarı metni yayınladı.

Dijital Medya Uzmanı Abdulkadir Mercanoğlu, Facebook'un Türkiye'deki 50 milyonu aşkın kullanıcısını kötü amaçlı uygulamalara karşı uyardığını belirtti ve şunları söyledi: “50 milyon kullanıcının kişisel bilgilerinin çalınmasıyla büyük zarar gören Facebook, güvenlik önlemlerini artırdı. Facebook, Türkiye'deki 50 milyondan fazla kullanıcısını kötü amaçlı uygulamalara karşı uyardı. İngiltere merkezli Cambridge Analytica, ‘This Is Your Digital Life’ adlı uygulama ile 50 milyon kullanıcının kişisel bilgisini ele geçirmiş ve geçtiğimiz ABD seçimlerinde çıkar amaçlı kullandığı ortaya çıkmıştı.

Veri skandalının ortaya çıkmasından sonra Facebook’un, kullanıcılarının kişisel verilerinin çalınmasını önlemek üzere çeşitli önlemler almaya başladığını hatırlatan Mercanoğlu, “Facebook, Türkiye'deki 50 milyondan fazla kullanıcısının Haber Kaynağı'nda bilgi metinleri göstererek, onları ‘Uygulamalar' sekmesine yönlendirdi ve zararlı uygulamalar varsa kontrol edilmesi gerektiği yönünde uyardı.” dedi.

Mercanoğlu’na göre, Facebook’un Haber Kaynağı’nda gösterilen uyarı metninde şu ifadeler yer alıyor: “Verilerini güvende tutmanın ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz ve hangi uygulamalarla bilgi paylaştığını kontrol etmeni kolaylaştırıyoruz. Facebook'u kullanarak giriş yaptığın uygulamaları ve internet sitelerini görmek istediğin zaman, ayarlarının Uygulamalar ve İnternet Siteleri kısmına gidebilirsin. Artık Facebook'a bağlı olmasını istemediklerini de kaldırabilirsin.