Facebook, Twitter, YouTube ve Instagram'a Erişim Durdu

Facebook, Twitter, YouTube ve Instagram'a Erişim Durdu

25 Ağustos saat 23:15'ten sonra sosyal medya kullanıcıları Facebook, Twitter ve Instagram'a giriş yapamıyorlar.

Toplumsal olaylarda kitle iletişim aracı olarak kullanılan ve milyonlarca kullanıcısı olan Facebook, Twitter ve Instagram’a gece yarısından bu yana erişimde büyük sıkıntılar yaşanıyor. Twitter ve Facebook'a neden girilemediği hakkında henüz resmi bir açıklama gelmiş değil.

Türkiye’de birden bire yaşanan sosyal medya kesintileri artık kimse için sürpriz değil. Bu gece yaşanan kesinti de merak uyandırıyor ancak henüz her hangi bir yetkili merci den bir açıklama da gelmiş değil. Doğal olarak kullanıcılar, sosyal paylaşım sitelerine VPN uygulaması üzerinden girebiliyorlar.

Paranoya yaşanıyor

Sosyal medya kullanıcıları Youtube ve Facebook sitelerine 23:15’dan itibaren erişememeye başlayınca doğal olarak sorular da artıyor. An itibarıyla Youtube ve Facebook’a erişim engeli mi geldi sorusunu en çok sorulan sorulardan biri. Şu anda Türkiye'de "Sosyal medya siteleri birer birer erişime mi kapatılıyor?" paranoyası yaşanıyor.

Kademeli olarak erişim kesildi

Türkiye’nin iki büyük servis sağlayıcısı TTNet ve Uydunet’i etkileyen kısıtlama, daha sonra Turkcell ve Vodafone’un da dahil olduğu mobil servis sağlayıcılara da sıçradı. Sosyal medya sitelerine erşim tüm Türkiye'de bir anda değil bölgesel olarak kademeli bir şekilde kesildi. Bunun sebebiyle ilgili olarak henüz net bir açıklama da gelmedi. Bu durum hakkında yayın organlarında ve bazı forumlarda siber saldırı ya da yurt dışı çıkışlara yönelik arıza olduğu üzerinde duruluyor olunsa da henüz duruma bir açıklık getirilmedi. 

Ücretsiz VPN Servisi VPN Gate ile Engelli Sitelere Giriş

İnternete Uygulanan Sansür VPN Kullanımını Arttırdı

Google Chrome Kullanıcıları İçin En İyi Ücretsiz 6 VPN Eklentisi

YORUMLAR