Facebook'u Bırakmak Stresinizi Azaltabilir

Facebook Stres Azaltma

Facebook hesabınızı kapatmak, sadece kişisel verilerinizi kaptırmaktan kurtulmanıza değil; stres seviyenizi de düşürmenize yardımcı olabilir.

Queensland Üniversitesi Psikoloji Bölümünde görevli bilim adamı Dr. Eric Vanman’ın başını çektiği bir grup araştırmacı tarafından yapılan yeni bir sosyal medya çalışması, Facebook hesabını kapatan insanların üzerinde oluşan etkileri ortaya çıkardı.

Facebook’a sadece beş günlük ara vermek, insanların stres olmasına sebep olan kortizol hormonunun düşmesini sağladı.” diyen Eric Vanman, “Buna rağmen Facebook’u bırakan insanlar, daha az iyi hissettiklerini belirttiler.” açıklamasında bulundu. Facebook hesaplarını kapatan kişilerin hayatlarından memnun olmamaya başladıkları görülürken, tekrar Facebook’a dönmek için can attıkları da tespit edildi.

Bilim insanları, yaptıkları testlerle katılımcıların hormon seviyelerinin düştüğünü görseler de katılımcılara stres seviyeleriyle ilgili soru sorduklarında, stres seviyelerinin eskisiyle aynı olduğuna dair cevaplar aldılar. Yani Facebook’u bırakmak hormonları etkilese de kişisel fikirler üzerinde herhangi bir değişiklik yapamadı.

Araştırmayı yapan Dr. Eric Vanman, konunun sadece Facebook ile sınırlı kalmadığını, kişilerin favori sosyal medya hesaplarını bırakmaları durumunda benzer etkileri görebileceklerinin altını çizdi.

Çalışmanın nasıl yapıldığına dair bilgiler veren Vanman, aktif olarak sosyal medya kullanan 138 katılımcı tespit ettiklerini ve bunları ikiye ayırdıklarını söyledi. İlk gruba sosyal medya hesaplarını beş günlüğüne kapatmalarını söylediklerini kaydeden bilim adamı, diğer grubun sosyal medya kullanmaya devam ettiklerini ifade etti. Beş günün ardından her iki grubun kortizol seviyelerinin ölçüldüğü ve sonuçların bu ölçümden sonra ortaya çıktığı kaydetti.

YORUMLAR