Facebook'un Avrupa'daki Mağdur Sayısı Ortaya Çıktı

Cambridge Analytica skandalından Avrupa'daki kaç Facebook kullanıcısının etkilendiği belli oldu. Toplamda 2 milyon 700 bin Avrupalının veri güvenlik tehditi yaşadığı dile getiriliyor.

AB Komisyonu tarafından paylaşılan raporda,  2.7 milyon Avrupalının gizlilik skandalından etkilendiği belirtildi. Ayrıca Facebook'un bu konu hakkında AB'ye bir mektup gönderdiğini de belirtmek gerekiyor. AB Komisyonu açıklamasında Facebook'un, 2.7 milyon kullanıcının verilerini izinsiz olarak paylaştığını belirtti.

2.7 milyon kişinin hakkını savunacağını dile getiren AB Komisyonunun Adaletten Sorumlu Üyesi Vera Jourova, Facebook ile yakın irtibat içerisinde olduğunu ve şirkete olan güvenin büyük derecede sarsıldığını ifade etti. Avrupalı sosyal medya kullanıcıları da hem Facebook'u Sil kampanyasına destek vermiş hem de Amerikan şirketine karşı büyük endişe duyduklarını belirtmişlerdi.

Mark Zuckerberg Mahkemeye Çıkıyor

Ayrıca konu hakkında İngiltere'nin en büyük gazetelerine tam sayfa özür ilanı veren Mark Zuckerberg, tüm kullanıcılarından da ayrı olarak özür dilemişti. Bundan sonra güvenlik konusunda kullanıcıların endişe duymaması gerektiğini dile getiren Zuckerberg, 11 Nisan'da ABD Temsilciler Meclisi Ticaret Komisyonunda ifade verecek.

YORUMLAR