Facebook Uyardı! 50 Milyon Hesabın Güvenliği Tehlikede

Geçtiğimiz gün Facebook'ta ortaya çıkan bir güvenlik ihlali sonucunda hesapların rahatça çalınabileceği belirtildi. Şirketin güvenlik ekibi tarafından tespit edilen bu açık aracılığıyla 50 milyon hesabın güvenlik tehlikesi yaşadığı düşünülüyor.

Facebook Jobs, İş Fırsatları Adıyla Türkiye’de Kullanıma Sunuldu

Facebook güvenlik ekibinin yaptığı açıklamada, Facebook hesaplarındaki bir özellik olan 'Başkasının Gözünden Gör'ün tehdit oluşturduğu dile getirildi. Bu özellik üzerinden erişim jetonunu kullanabilen ve Facebook hesabını ele geçirebilen hackerların aynı zamanda Facebook'a bağlı Instagram adreslerine de erişim sağlayabileceği söyleniyor.

Henüz şirket tarafından net bilgiler gelmemesine rağmen toplamda 90 milyon hesabın güvenlik tehditi yaşamış olabileceği belirtildi. Geçtiğimiz yıl itibarıyla 40 milyonu aşkın hesap tarafından kullanılan 'Başkasının Gözünden Gör' özelliği şimdilik devre dışı bırakılmış durumda. Eğer Facebook hesabınız cihazdan otomatik çıkış yapmışsa, hesabınız tehlike geçirmiş olabilir.

Güvenlik tehditiyle ilgili kullanıcılardan özür dileyen Facebook güvenlik birimi başkanı Guy Rosen yaptığı açıklamada "İncelememiz henüz başlamış olduğu için bu hesapların kötü amaçla kullanılıp kullanılmadığı ya da bilgilerin ele geçirilip geçirilmediğini halen araştırıyoruz" ifadelerine yer verdi. Ayrıca bu açık yüzünden şirketin piyasa değeri yüzde 3 düşüş gösterdi.