Facebook, Uygulamalar Aracılığıyla Veri Toplamakla Suçlanıyor

Facebook, Uygulamalar Aracılığıyla Veri Toplamakla Suçlanıyor

Cambridge Analytica veri skandalı ile tarihinin en zor günlerinden geçen Facebook, bir başka dava ile gündemde. California, San Mateo’da görülen davada, sosyal medya devi uygulamalar vasıtasıyla kullanıcıların ve arkadaşlarının verilerini toplamakla suçlanıyor.

Bu yılın başlarında patlak veren veri ihlali skandallarından sonra şirket politikasında önemli bir revizyona giden Facebook, geçtiğimiz hafta kullanıcıların verilerini kötüye kullanabilecek 200 uygulamayı askıya almıştı.

Sosyal medya devinin bu hamlesinden sonra, hakkında önemli bir suçlama yapıldı. California, San Mateo’daki mahkemeye sunulan dosyalarda, Facebook’un uygulamalar aracılığıyla kullanıcıların ve arkadaşlarının bilgilerini topladığı ifade ediliyor.

Facebook davaları

Esasen California’daki dava 2015 yılına dayanıyor. Six4Three, Facebook’un mobil cihazların mikrofonlarından kullanıcıları dinlediğini ve özel yazışmalarına ulaşarak ‘kitle gözetimi’ yaptığını iddia etmişti.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Nisan ayında ABD Senatosu’nda verdiği ifadede, kullanıcıların telefondaki mikrofonu açmak suretiyle dinledikleri iddiasını kesin bir dille reddetmişti.

Senato üyesi Gary Peters’in, “Evet veya hayır olarak cevap verin. Facebook kullanıcılar hakkındaki kişisel bilgileri zenginleştirmek adına mobil cihazlarda bulunan ses cihazını kullanıyor mu?”  sorusuna karşılık, “Hayır”  cevabını veren Zuckerberg, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kullanıcıların telefonlarını dinlediğimiz ve elde ettiğimiz verileri reklamlarda kullandığımızı söyleyen bu komplo teorisinden bahsediyorsunuz. Hayır bunu hiç bir zaman yapmadık ve yapmayacağız"

facebook veri ihlali

Six4Three’nin suçlamaları ile ilgili açıklamalarda bulunan bir Facebook sözcüsü, iddiaların hiçbir dayanağa sahip olmadığını ve kendilerini güçlü bir şekilde savunmaya devam edeceklerini bildirdi.

Sözcü, kişisel verileri yanlış bir şekilde kullanan uygulamalarla ilgili çok büyük önemler aldıklarını ve 2015 yılında değiştirdikleri şirket politikası çerçevesinde tüm üçüncü taraf geliştiricilere kullanıcı verilerine yaklaşımları noktasında çok sayıda uyarı verdiklerini söyledi. 

O dönemde birçok yazılım şirketinin kendileriyle yakın işbirliği kurduklarını ifade eden Facebook sözcüsü, Six4Three’nin kendileriyle çalışmamayı tercih ettiğini belirtti.

Dava ile mücadele etmeye devam edeceklerini açıklayan şirket, kullanıcıların verilerini koruma taahhüdünü sonuna kadar sürdürmeye devam edeceklerini bildirdi.

Facebook, Mart ayında kullanıcıların aramalarından ve paylaşımlarından veri topladığını kabul etmiş, ancak bunun kullanıcıların izinleri dahilinde olduğunu söylemişti.