Facebook, Üzerindeki Kara Bulutlara Rağmen Rekor Kar Yaptı

Facebook, Üzerindeki Kara Bulutlara Rağmen Rekor Kar Yaptı

Facebook'ta verilen Rus kaynaklı reklamların, ABD seçimlerini manipüle ettiğine dair açılan soruşturmalar, sosyal paylaşım devini etkilemişe benzemiyor. Facebook'un, bu yılın üçüncü çeyreğinde net karı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 79 artış gösterdi.

Şu sıralar Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesi ile ilgili raporları ABD Senatosu'na sunmakla meşgul olan Facebook, değerinden bir şey kaybetmediğini herkese gösteriyor.

Sosyal medya devi, New York borsasının kapanmasının ardından, bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı. Şirketin net karının bu yılın üçüncü çeyreğinde 4,7 milyar dolara ulaşarak geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 79 artış kaydettiği belirtildi. Şirket, 2016'nın temmuz-eylül döneminde 2,63 milyar dolar net kar elde etmişti.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Facebook, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 7 milyar dolar gelir elde etmişti. Bu yılın üçüncü çeyreğinde, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 47 daha fazla kar eden şirket, gelirlerini 10,33 milyar dolara yükseltti. Bununla birlikte, reklam gelirlerini de geçen seneye oranla yüzde 49 artıran Facebook, 10,14 milyar dolarla rekor bir gelir elde etti.

Facebook'un mobil uygulamasında da benzer bir yükseliş var.  Bu çeyrekte de oldukça başarılı bir performans sergileyen şirketin mobil platformunun kullanım oranları da yüzde 87'den yüzde 88'e yükseldi. Günlük aktif kullanıcı başına ortalama gelir ise, bir yıl öncesine kıyasla 5,95 dolardan 7,51 dolara ulaştı.

Açıklamada, Eylül 2017 itibarıyla Facebook'un günlük aktif kullanıcı sayısının 1,37 milyar olduğu ve bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artış gösterdiği bildirildi. Ayrıca, 30 Eylül itibarıyla Facebook'un aylık aktif kullanıcı sayısının 2,07 milyara ulaştığının kaydedildiği açıklamada, bu sayının yıldan yıla yüzde 16 yükseldiği bilgisine yer verildi.

Facebook'un açıkladığı kazanç bilançosunun ardından şirketin hisseleri 1,9 değer kazanarak 186,10 dolara yükseldi.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, reklamların şeffaflığı konusunda hükümet tarafından gelen isteği dile getirerek, Facebook'un kendi kendini iyileştirme amacı taşıdığı sürece daha iyi sonuçlar alabileceklerini ifade etti.

YORUMLAR