Facebook ve Amazon, Premier Lig’in Yayın Haklarını Alabilir

Facebook ve Amazon, Premier Lig’in Yayın Haklarını Alabilir

Çevrimiçi yayın devlerinin bir süredir farklı spor dallarının yayın haklarını almak için birbirleriyle yarıştıklarını biliyoruz. Fakat şimdiki mücadele her zamankinden daha çetin bir hal alabilir. İki titan; Facebook ve Amazon’un yeni hedefi, İngiltere Premier Ligi.

Manchester United Başkan Yardımcısı Ed Woodward, Facebook ve Amazon’un İngiltere Premier Ligi'nin yayın haklarını almak için teklif yapabileceklerini açıkladı. Woodward, teknoloji firmalarının son yıllarda futbola karşı gösterdiği ilginin arttığını belirtirken, iki internet devinin Premier Lig’in yeni yayıncıları olabileceklerini ifade etti.

2016-19 yılları için yayın haklarının BSkyB ve BT'ye satılması karşılığında 8.4 milyar sterlin alındığını hatırlatan Woodward, Amazon'un Sky'a ATP Tenis yayın hakları için yıllık 10 milyon sterlin ödediğine dikkat çekti.

Woodward, Facebook ve Amazon’un yeni ihale için teklif yapacakları konusunda emin olsa da iki devin işleri bir hayli zor. Zira, Premier Lig’in yayın haklarına sahip olan Sky ve BT, 2016-17 sezonundaki ihale için 8.4 milyar sterlin gibi çılgın bir parayı ödemek zorunda kalmışlardı. Dolayısıyla, Facebook ve Amazon’un, rakiplerini yenmek için teklif bütçesini radikal bir şekilde yükseltmesi gerekiyor.

İngiliz gazeteleri Amazon'un Premier Lig için öne çıktığını ve çılgın bir teklif sunmaya hazırlandığını öne sürerken Facebook'un da bunun altında kalmayacağı konuşuluyor.

Facebook Watch adıyla bir TV platformu kurmayı planlarken Amazon ise e-ticaretin yanı sıra Prime adıyla online dizi ve sinema sektöründe de ciddi biçimde yatırım yapıyor. 

Halihazırda inanılmaz bir ekonomi havuzuna sahip olan İngiltere Premier Ligi’nin, 2019’da yapılması planlanan yeni yayın ihalesinin hangi rakamlarla sonlanacağını tahmin etmek bir hayli güç. Fakat her halükarda kazanan tarafın İngiliz kulüpleri olacağı kesin. 

YORUMLAR