Facebook ve Google'a 8.8 Milyar Dolarlık Dava Açıldı

Geçtiğimiz gün Avrupa'da yürürlüğe giren Genel Veri Koruma Yönetmeliği kapsamında Google'a ve Facebook'a dava açıldı. Avusturyalı bir avukat olan gizlilik savunucusu Max Schrems tarafından açılan davada bu iki şirketin yeni yönetmeliğe uymadıkları ve kullanıcılara zorlama yaptıkları dile getirildi.

Facebook bir süre önce veri skandalından dolayı büyük hareketlilik yaşamıs ve güvenlik konusunda daha hassas olmaya başlamıştı. Avrupa'daki Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ne karşı şeffaf bir duruş sergilemek isteyen Facebook, yine de davadan kurtulamadı. Facebook'a karşı 3.9 milyarlık, Google'a ise 3.7 milyar dolarlık iki ayrı dava açıldı.

Schrems'in Facebook için açtığı davada, şirketin kullanıcılara zorlama yaptığını savundu. "Facebook tarafından yönetmelik hakkında kullanıcılarla paylaşılan politikaları ya kabul edecek ya da hesabınızı kapatacaksınız" şeklinde bir açıklama yapan avukat Schrems, bu anlamda sosyal medya şirketinin kullanıcıları sıkıştırdığı dile getiriyor.

facebook veri ihlali

Facebook: Reklamları Kabul Etmeyenler Hesaplarını Kapatabilir

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg ise Avrupa'daki yeni yönetmelik hakkında yayınladıkları politikanın, diğer insanların ve diğer web sitelerinin verilerini kullanabilmelerini sağlamak için bunu yapmayı tercih ettiklerini söyledi. Ayrıca şirketin belirli reklam uygulamalarına sahip olduğunu söyleyen Zuckerberg, "Bu reklamları kabul etmeyen kullanıcılarımızla yollarımızı ayırmamız gerekiyor. Facebook'un bu konuda belirli reklamları yayınlaması gerekiyor" dedi.

Google için açılan davada ise Android ön plandaydı. Kullanıcıların  bir Android cihazını kullanabilmeleri için kişisel verilerini paylaşmaya zorlandıklarını söyleyen Schrems, bu şirketin yalnızca verilerle uğraştığını savundu. 

Yeni yönetmeliğe uymak için çeşitli yeniliklere gittiklerini açıklayan Facebook ve Google ise “Ürünlerimizi oluşturduktan sonra gizlilik ve güvenlik sağlıyoruz" ifadelerini kullandılar. Konu hakkında davayı açan Schrems "Muhtemelen milyarlarca ceza ödemesi olmayacak, ancak şirketler GDPR'yi kasıtlı olarak ihlal ettiler, dolayısıyla buna karşılık gelen bir ceza alacaklar." şeklinde konuştu.