Facebook ve Google Arasındaki Video Savaşlarının Galibi YouTube Oldu

Facebook ve Google Arasındaki Video Savaşlarının Galibi YouTube Oldu

Facebook’un video hizmetlerinin yenilenmesi ve Google’a karşı stratejisini güçlendirmesi dikkat çekiyor. Ancak YouTube hala tahtını koruyor.

Sadece ABD’de yapılan bir araştırmaya göre YouTube Facebook video gösterim oranlarında tam 11 misli daha fazla video göstermiş. Öte yandan video çekerek sosyal medyada bunu geniş kitlelerle paylaşmak isteyenlerin oranı da Facebook’ta paylaşanlardan çok daha fazla. YouTube’da video paylaşmayı tercih eden sosyal medya kullanıcıları ile Facebook video yayınları arasında da yüzde 70’lik bir fark var. YouTube kullanıcılarının videolarını paylaşmayı tercih ettiği bir mecra olarak liderliğini koruyor.

Bunun en önemli sebeplerinden biri olarak YouTube’un sınıflandırma seçeneklerinin daha kullanışlı olması gösteriliyor.  Doğru sınıflandırılan videoların YouTube üzerinde bulunup izlenme oranları da Facebook’a göre çok yüksek.

Öte yandan 25-45 yaş aralığındaki kullanıcılar YouTube’dan video izlemeyi daha çok tercih ediyorlar. Özellikle 25-34 yaş aralığındaki kullanıcılar Facebook üzerinde video izlemektense yüzde 80 oranında YouTube’u tercih ediyor. Bu oran 45 – 55 yaş aralığında yüzde 55’e düşüyor.

Facebook Video Gösterimini Geliştiriyor

Facebook Video İzleme Alışkanlığımızı Değiştirecek Bir Yenilik Yapıyor

YORUMLAR