Facebook ve Instagram Çöktü - 27.01.2015

Facebook ve Instagram Çöktü - 27.01.2015

Dünyanın en yaygın olarak kullanılan sosyal medya servisleri olan Facebook ve Instagram 27.01.2015 Salı günü sabah saatleri itibariyle erişilemez durumda. Kullanıcılar Facebook ve Instagram hesaplarına girmeye çalıştıklarında tarayıcılarından veya mobil uygulamalarından bu servislerin açılmadığına şahit olmakta. Durum hakkında henüz iki sosyal medya hizmetinin de sahibi olan Facebook tarafından herhangi bir açıklama yapılmış değil. Eğer siz de bu servislere erişemiyorsanız problemin sadece size özel olmadığını öğrenerek biraz rahatlayabilirsiniz.

Dünya çapında servise erişemeyen milyonlarca kullanıcı ise Twitter üzerinden durum hakkındaki görüşlerini paylaştılar. #facebookdown ve #instagramdown adlı hashtagler üzerinde büyük bir ileti trafiği yaşanmakta. Bu iletiler arasında oldukça ilginç ve eğlenceli olanlar da mevcut. Dünyada TT olan bu hashtagleri takip etmek Facebook ve Instagram erişilemez haldeyken zaman geçirmeniz için ideal bir seçenek.

Bu çökmenin kaynağının ülkemize özel bir erişim engellenmesi olmadığı kesin. Servislere VPN gibi seçenekleri kullanarak da erişmeniz mümkün değil. Durumun bir hack saldırısı mı, Facebook ve Instagram sunucularına özel bir durum mu ya da rutin bir bakım süreci mi olduğu hakkında henüz bir bilgi yok, güncellemeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Güncelleme: Saat 09.12 itibariyle iki servis de erişime açılmış durumda

Güncelleme: Facebook konu hakkında resmi bir açıklama yaparak problemin herhangi bir hack saldırısından kaynaklanmadığını belirtti. Problemin Facebook'un üzerinde çalıştığı bir değişiklik nedeniyle gerçekleştiği ve kısa süre içerisinde müdahale edilerek çözüldüğü bilgisi de paylaşıldı.

Facebook'un Yeni Uygulaması Facebook Lite Yayınlandı

YORUMLAR