Facebook ve Mozilla Resim Boyutunu Düşürüyor

Facebook ve Mozilla Resim Boyutunu Düşürüyor

İnternet deneyimini iyileştirmenin yollarını arayan Mozilla, Facebook'tan destek alıyor. Fotoğraf boyutlarını daha da azaltmak için kolları sıvayan Mozilla, JPEG uzantılı fotoğrafları küçülten servisini güncelliyor.

Mart ayında JPEG dosyalarını düzenleyen açık kaynaklı “mozjpeg” adlı bir kütüphane yayınlayan Mozilla, 2.0 güncellemesini yayınladı. Fotoğrafları bozmadan yüzde 5, hatta gerkirse yüzde 15'e kadar küçültmeyi sağlayacak sürümü ilk deneyen, fotoğraf yükü fazla olan sosyal ağ devi Facebook oldu.

İnternet sitelerindeki ortalama büyüklükteki bir fotoğraf HTML, CSS ya da JavaScript dosyalarından daha büyük olduğundan, her sayfa yenilemede geç açılmaya sebep olarak kullanıcı deneyimini ve açılma süresini uzatıyor. Fotoğrafta gözle algılanmayacak bir kalite düşüşüne sebep olabilen boyut küçültme işleminin deneyime olan katkısı ise büyük.

Facebook'un denemeye katılması yerinde bir seçimken, mozjpeg projesinin devam edebilmesi ve bir üst sürümü 3.0'ın geliştirilmesi için 60'ar bin Dolar hibe etmesi, sonucundan memnun kalacağı bir sürece girdiğini gösteriyor. 4 ayda böyle bir yatırım almayı başaran mozjpeg projesinin de önü açık görünüyor.

Google+ Profilinize Artık Takma Ad Koyabilirsiniz

Twitter Redhack'i Sansürledi!

YORUMLAR