Facebook ve Twitter Siyasi Reklamlara Önlem Alıyor

Dünyanın en popüler iki sosyal medya mecrası olan Facebook ve Twitter siyasi reklamlarda şeffaflaşmaya gidiyor. ABD Kongresi ara seçimleri öncesinde yeni önlemler alan bu iki şirketin, siyasi reklamlar ile sorun yaratmak istemediği dile getiriliyor.

Facebook ve Twitter Siyasi Reklam

ABD iç siyasetini doğrudan etkileyecek olan reklamlara karşı önlemler alan Facebook ve Twitter, bundan böyle reklamın bedelini ödeyen kişi veya kurumun adının açık şekilde gösterecek. Böylelikle reklamı gören kullanıcılar da kişiyi veya kurumu rahatça tespit edebilecek. Ayrıca reklamı veren kişinin yaş, konum ve cinsiyet gibi kişisel bilgileri de açık açık paylaşılacak.

Twitter'da ise ipler biraz daha sıkı tutuluyor. Siyasi reklamı veren kullanıcının ABD içerisinde yaşamasını zorunlu tutan Twitter, aynı zamanda reklamverenin daha fazla bilgisini sunacak. Bu şekilde herhangi bir iddia karşısında reklamvereni kaynak olarak gösterebilecek.

Ayrıca siyasi içerikli reklamları paylaşan kullanıcıların hesap bilgilerinde fotoğraf, iletişim bilgileri ve bir internet sayfası adresi bulunmasını isteyen Twitter, bu kurallara uymayan kişilerin reklamlarını askıya alacak.

Daha önceki ABD seçimlerinde Rusya'dan toplamda 3 bin 500'e yakın reklam yayınlanmıştı. Bu tarz reklamların önüne geçmek isteyen Facebook ve Twitter, siyası reklamları yayınlanma sürecinden sonraki yedi yıl kadar saklayacak. Bu reklam arşivine her yerden ulaşılabileceği söyleniyorken yine bu konuda şeffaf davranılacağı ifade ediliyor.