Facebook ve Twitter'a Neden Erişilemiyor?

Facebook ve Twitter'a Neden Erişilemiyor?

Ankara’da akşam saatlerinde yaşanan menfur saldırıdan sonra popüler sosyal medya platformları Facebook ve Twitter’da erişim sorunları yaşanmaya başladı. Birçok kullanıcı Facebook ve Twitter'a erişimde yaşanan yavaşlığın sebebini araştırmaya başladı. İşte detaylar.

Ankara’da 28 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarına erişimde sıkıntı yaşanmaya başladı. Sitelere erişimda yaşanan yavaşlığın sebebinin akşam saatlerinde meydana gelen patlamayla ilgili olduğunu belirten kullanıcılar, sitelere erişim için çeşitli yolları denemeye başladı. Daha önceden yaşanan olaylardan sonra, yine aynı sitelere erişmekte güçlük çeken kullanıcılar çözümü DNS değiştirmekte veya VPN uygulamalarını kullanmakta bulmuştu.

Facebook ve Twitter Kapatıldı mı? Yavaşlığın Sebebi Ne?

Daha önceden yaşanan olaylara istinaden sosyal medya sitelerinin kapatılmadığını, ancak erişimin yavaşlatıldığını söyleyebiliriz. Devletin ilgili makamlarından yapılan açıklamalarda, internet sitelerine erişimin tek tuşla yavaşlatıldığına dair açıklamaları duymuştuk. Konuya ilişkin yayın yasağı getirildiğinden, aynı şekilde sosyal medya sitelerine de benzer bir tedbir konulduğu varsayımını ortaya koyabiliriz. Ayrıca; birçok kullanıcı da bu sorunların Ankara'da yaşanan olaylarla bağlantılı olduğunu açıkça belirtiyorlar.

Erişim Sorunları Ne Zaman Düzelecek?

Sosyal medya sitelerine erişimde yaşanan sorunların ne zaman düzeleceği konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Facebook'u açarken sayfanın tam yüklenenemesi, Twitter'ın ise hiç açılmaması sorunlarıyla karşı karşıya kalan kullanıcılar çözümü VPN uygulamaları ve proxy ayarlarını kullanmakta buluyor.

Basın Nasıl Yorumluyor?

Ankara'da meydana gelen ve resmi rakamlara göre 28 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırı sonrası internette genel bir yavaşlama söz konusu olmaya başladı. Twitter'a ise erişim engellenirken VPN ve proxy ayarlanarak girilebildiği öğrenildi.

Tamindir Olarak Mesajımız

Ankara'da yaşanan bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Yaralanan vatandaşlarımızın da bir an önce sağlığına kavuşmalarını diliyoruz. Umarız bu gibi durumları tekrar yaşamayız.

Facebook, Ankara'daki Patlama Sonrası 'Güvendeyim' Butonunu Aktif Hale Getirdi

YORUMLAR