Facebook ve Yahoo Ortaklık Arayışı İçinde

Facebook ve Yahoo Ortaklık Arayışı İçinde

The Sunday Telegraph’ın haberine göre, iki şirket güçlerini birleştirme arayışı içinde olabilir. Buna göre, Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer'in ile Facebook’un  İşletme Görevlisi Şefi Sheryl Sandberg'in iki şirketin bir arama motoru üzerinde çalışması konusunda görüşmelerde bulunduğu öğrenildi. Bazı endüstri gözlemcileri bu raporda yer alan bilgileri yalanlıyor. Yahoo hakkında tüm gelişmeleri yakından takip eden All Things D’den Kara Swisher; iki şirketin şu an hiçbir görüşmede bulunmadığını ve Microsoft’un Yahoo’ya, bir arama motoru hakkında görüşmesi için izin vermediğini yazdı. 

Mayer ve Sandberg, eski meslektaşlar ve bir aramanın bir işi iyileştirme konusunda ne yapabileceğini biliyorlar. Mayer, Temmuz ayında CEO işini aldığından bu yana, Yahoo’nun ürünlerini canlandırmanın yollarını arıyor. İki şirket patent kavgalarını karara Mayer CEO’luğu almadan hemen önce, yani henüz, bağladı ve Yahoo. Facebook bağlantısı için teklifi götüren ilk taraftı.

Son birkaç aya bakınca Mark Zuckerberg’in arama hakkında birkaç ipucu bıraktığını görebiliriz: “Gün içinde milyarlarca sorgumuz oluyor fakat aramayı denemiyoruz bile. İnsanlar çoğunlukla marka sayfaları ya da uygulamalar bulmak için sorgulama yapıyor. Özel bir soruya bir dizi yanıt vererek gelişen aramada çok büyük bir fırsat mevcut ve Facebook bunu yapmak için benzersiz şekilde konumlandırılmış. Örneğin; ‘Benim arkadaşlarımın arkadaşlarımın arkadaşlarından hangileri benim çalışmak istediğim bir şirkette çalışmakta?’ gibi bir sorgu olabilir. Bu noktada cevabı biz vereceğiz.”

Zuckerberg, arkadaşlık istekleri arasında trilyonlarca bağlantıyı ve sisteme itilen tüm içeriği kullanarak, Facebook’un duvarları dışındaki Web’in tümünde gezinmek için bir yol geliştirmek istiyor.

Tahminlere bakılırsa Yahoo ve Facebook’un oluşturacakları birliğin kökleri sosyal ve mobil nitelikli olabilir. Mesela, mobil kullanım için ideal olan sosyal bir arama motoru. Yahoo’nun 700 milyon kullanıcısı ve Facebook’un 1 milyar kullanıcısının verilerinin birleşmesi ile sonuçlanacak olan bu birlik, işlemler için pek çok soruya cevap verecek özellikte olabilir.

YORUMLAR