Facebook, Verileri Korumak İçin Ödül Programı Başlatıyor

Bir süre önce yaşadığı veri skandalıyla tüm dünyada yankı uyandırmayı başaran Facebook, maddi olarak büyük zarara girmişti. Ancak en sonunda suçunu kabul eden Mark Zuckerberg, Facebook için yeni bir döneme imza attı. Bundan sonra verilere daha çok önem göstereceğini belirten CEO, Facebook ödül programını başlattı.

Bir blog yazısında bu ödül programını duyuran Facebook, "Bu program, bir Facebook platformu uygulamasının insanların verilerini dolandırıcılık veya siyasi etki için satılacak, çalınacak veya kullanılabilecek başka bir partiye toplayıp aktardığı vakaların kanıtı ve ilk elden bilgi ile insanları ödüllendirecek." açıklamasını yaptı. Yani kullanıcıların güvenliğini tehlikeye atan her türlü durumun kendisine bildirilmesini isteyen Facebook, bunun karşısında yaşanan sorunları bildiren kişilere ödüller verecek.

'Data Abuse Bounty' şeklinde adlandırılan bu program kapsamında 40 bin dolara kadar ödül verileceği belirtiliyorken, aynı zamanda bu kullanıcıların Facebook'un özel listesine alınacağı dile getiriliyor. Tüm dünyada ABDli şirkete karşı oluşan kötü izlenimi yıkmak için bu tarz uygulamalara başlayan Facebook, geçtiğimiz günlerde mesajlaşma geçmişi ve politik reklamlarla ilgili politikalarında da değişiklikler yapmayı ihmal etmemişti.

Son olarak yakın bir tarihte Facebook'un Brezilya, Hindistan ve Meksika'daki seçimlere karışıp karışmadığı hakkında akademisyenler çalışma başlatacak. Böylelikle Facebook'un veri skandalı tamamıyla ortaya çıkmış olacak. Ayrıca ödül hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bu bağlantıya tıklamanız yeterli.

YORUMLAR