Facebook, Video Oynatıcılarını Flash Player Yerine HTML 5 İle Değiştirdi

Facebook, yıllardır kullanımda olan Flash Player destekli video oynatıcısını kullanımdan kaldırdı.

Facebook, Video Oynatıcılarını Flash Player Yerine HTML 5 İle Değiştirdi

Milyonlarca kişi tarafından kullanılan popüler sosyal medya sitesi Facebook, Flash Player'ın akıbetinin bilinmemesinden dolayı video oynatıcılarını değiştirdi.

Bildiğiniz üzere önceden Facebook'ta oldukça basit ve kullanışlı olan video oynatıcıları vardı. Popüler sosyal medya sitesinde bugün bir video izlemek istediğinizde biraz farklı bir video oynatıcısıyla karşılaşıyorsunuz. Çünkü Facebook, daha güvenli ve daha kullanışlı olduğunu düşündüğü HTML 5 destekli yeni video oynatıcılarını aktif hale getirdi.

Çoğu internet sitesi gelişen teknolojiyle birlikte tüm tarayıcılarla uyumlu olan HTML 5 kodlama sistemine yönelmeye başladı. Aylar önce Youtube'ın da değiştirdiği HTML 5 video oynatıcıların öne çıkan özelliği oldukça sade olmaları. Video izlerken ilk başta biraz büyük gelen kontrol butonlarına zamanla alışacaksınız.

Yeni Facebook video oynatıcısı:

Facebook'un yeni video oynatıcısını beğenmemiş olabilirsiniz. Ama Flash Player desteği ile çalışan önceki oynatıcılara göre daha güvenli ve daha kullanışlı olduğunu hatırlatalım. Çünkü Flash Player birçok güvenlik açığını bünyesinde barındırıyordu. Adobe'nin teknolojisine alternatif olarak da en iyi yazılım HTML 5 olarak gösteriliyor. Yani Facebook'ta artık daha kolay ve daha hızlı videolar izleyebileceksiniz.

Facebook diğer yandan ne kadar çok istese de Flash Player'dan tamamıyla kurtulamıyor. Online olarak oynanan birçok Facebook oyunu Adobe'nin Flash Player desteğiyle çalıştığı için uzun bir süre daha sosyal medya sitesinde Flash'ın izlerini göreceğiz.

Facebook'un yeni video oynatıcısını beğendiniz mi?

Facebook'un uygulamalarını ücretsiz olarak indirin:

Facebook Messenger 2016 Yılına Girmeden Önce Son Kez Güncellendi

Meğer Facebook Android ‘den Çok Korkuyormuş

YORUMLAR