Facebook Videolara Sanatsal Efekt Veren Özelliği Caffe2Go’yu Servis Etti

Facebook Videolara Sanatsal Efekt Veren Özelliği Caffe2Go’yu Servis Etti

Facebook daha önce Tamindir sayfalarından duyurduğumuz Prisma benzeri efektleri videolara uygulayabilen Caffe2Go özelliğini yayınladı. Caffe2Go fotoğraf ve video düzenleme uygulaması Facebook ile bütünleşik olarak kullanılacak.

Facebook'un yeni video düzenleme uygulaması mobil telefonlar için artık hazır. Caffe2Go, Facebook’a bütünleşik olarak video aktarırken kullanılabilecek. Caffe2Go iOS ve Android mobil cihazlarda farklı video paylaşımları yapabilme özelliği verecek. 

Caffe2Go Nedir, Nasıl Çalışır

Caffe2Go, Deep Learnig adı verilen bir yapay zeka alt yapısıyla çalışıyor. Deep Learning, görüntü sınıflandırma, video analizi, konuşma tanıma ve doğal dil öğrenme süreci dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanılabilen bir yapay zeka alt yapısı olarak da tanımlanıyor. Deep Learnig’in en önemli özelliği cihazların GPU işlemcilerini kullanabiliyor olması. GPU ile hızla resim işleyebilen Caffe2Go bir CPU’nun yapabileceğinden çok daha hızlı çalışıyor.

Açık kaynaklı bir sistem olan Deep Learning doğal olarak Facebook’un geliştiricilerinin dikkatini çekmiş ve bu sayede Prisma benzeri bir uygulamayı Facebook sosyal medya alt yapısına dahil edebilmişler. Geçtiğimiz aylarda Facebook bu sistemi kendi sayfalarına video işleyebilmek üzere servis edeceğini açıklamıştı. Avrupa’da sınırlı cihazlarda test edilen Caffe2Go yavaş yavaş Facebook kullanıcılarının hizmetine verilecek. Facebook uygulama geliştiriciler için Caffe2Go’nun kaynaklarını da açarak servisin sürekli güncel kalmasına da izin verecek. 

Facebook’un yeni video düzenleme uygulaması mobil telefonlar için ilk etapta İrlanda’da kullanıma sunuldu. Aşağıda Caffe2Go’nun nasıl çalışacağına dair örnekler bulabilirsiniz. 

 

YORUMLAR