Facebook, VR Sayesinde Arkadaşlarımızla İstediğimiz Yerde Takılabileceğimizi Gösterdi

Facebook, VR Sayesinde Arkadaşlarımızla İstediğimiz Yerde Takılabileceğimizi Gösterdi

Milyar dolarlar ödeyerek Oculus Rift’i satın alan Facebook, VR üzerine çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen f8 konferansında VR cihazlara yönelik ilginç özelliklerden bir tanesi daha tanıtıldı.

Facebook’un teknoloji işlerinin başında olan Mike Schroepfer ve Sosyal VR takımının bir üyesi olan Michael Booth, bir teknoloji demosu hazırladılar ve Facebook üzerinden yazdıkları bir yazıyla kullanıcılara tanıttılar. Michael Booth tarafından yazılan gönderinin ana noktasını şu cümleler oluşturuyordu:

"Bugün F8’de, Shrep ve ben VR’ın sosyal etkileşimde nasıl kullanılacağını basitçe açıklayan bir tanıtım yaptık. Fiziken o [Mike Schroepfer] San Francisco’da, bense 30 mil [48km] ötede Menlo Park’taydım; ama VR başlıklarımızı taktığımızda yan yana, aynı sanal gerçeklik alanının içindeydik. Fakat bu VR cihazlar kullanılarak hazırlanmış bir konferans görüşmesinden öte, aynı yeri paylaştığımız bir konuşmaydı. Yani 360 derecelik kameralar yardımıyla birlikte Londra’ya gitmiş ve Facebook Aquila’yı gezmiştik. Birlikte bir takım yaratıcı şeyler de yapabiliyor ve sanal kalemler aracılığıyla çevremize ve birbirimizin yüzüne çizgiler çizebiliyorduk. Kendi profillerimizden paylaşabileceğimiz bir VR selfie çektik ve bir başka türlü anı yaratmış oldu."

Yani kısaca mezkûr iki kişi VR cihazlar için hazırlanan bir tur uygulamasına, birlikte takılabilmişler. Sanal gözlükleri onlara Londra’dan manzaralar gösterirken, sanki gerçekten orada geziyorlarmış gibi iletişime geçmiş ve Paint tarzı resimler çizebilmişler. 

Facebook f8 Konferasında Neler Duyurdu; Hepsi Burada!

Facebook'un 8K Kayıt Yapabilen 360 Derecelik Kamerası f8 Konferansında Tanıtıldı

Bu Yıl Facebook f8 Konferansında, Pek Çok Yenilik Tanıtılıyor

YORUMLAR