Facebook, Watch Servisiyle YouTube'un Rakibi Oluyor

Facebook, Watch Servisiyle YouTube'un Rakibi Oluyor

Sosyal medyanın en büyük isimlerinden olan Facebook, yeni servisi Watch'ı resmi olarak duyurdu. Firma, bu servisle Google'ın dünyanın en yaygın şekilde kullanılan video yayın servisi olan YouTube'una ciddi bir rakip olacak.

Facebook Watch, hem masaüstü, hem mobil, hem de akıllı televizyonlardan erişilebilecek bir hizmet olarak tanımlanıyor. Facebook kullanıcılarına özel olacak bu serviste yer alacak videolar diziler gibi bölümler halinde yayınlanacak ve belli bir temaya ya da hikaye çizgisine sahip olacaklar. Facebook Watch'ta yer alacak videolar önceden kaydedilmiş yapımlar olabileceği gibi canlı yayınlar şeklinde de olacak.

Facebook Watch kullanıcıları kanallara abone olarak kendi izleme listelerini oluşturabilecekler. Bu noktaya kadar Watch, YouTube ile hemen hemen aynı özelliklere sahip; fakat servisin farkı topluluk derecelendirme sistemine sahip olacak olması. Watch üzerinde kullanıcılar tıpkı Facebook canlı yayınlarında olduğu gibi videolara yorum yapabilecekler ve ifadeler bırakabilecekler. Gülme ifadesinin yoğun bir şekilde kullanıldığı videolar insanları en çok güldüren yayınlar altında kategorilendirilecek. En çok yorum alan yayınlar ise hakkında en çok konuşulan yayınlar altında listelenecek. Ayrıca arkadaşlarınızın neler seyrettiğini de görebileceksiniz.

Facebook Watch ile video seyrederken yayın hakkında yayınlanmış videoları görebilecek, yayın hakkında oluşturulmuş Facebook gruplarına katılabileceksiniz. Facebook Watch ilk olarak Amerika'da kısıtlı bir kullanıcı kitlesinin erişimine açılacak. Daha sonradan sewrvisin daha çok kullanıcının hizmetine sunulacağı bilgisi veriliyor. Watch'ta yayınlar bu ay içinde başlıyor.

Facebook, Hikayeler Özelliğini Masaüstüne Getiriyor

Facebook'tan Video Sohbet Cihazı Geliyor

YORUMLAR