Facebook, WhatsApp'ın 'Reklamsız Hizmet' Politikasını Değiştiriyor

Facebook, WhatsApp'ın 'Reklamsız Hizmet' Politikasını Değiştiriyor

WhatsApp'ın kurucusu ve CEO'su Jan Koum'un görevinden istifa etmesinden sonra, Facebook'un 'reklamsız hizmet' politikasında değişikliğe gideceği tahmin ediliyor. Zira mesajlaşma ürünlerinden sorumlu başkan yardımıcı David Marcus'un açıklamaları bu yöndeki düşünceleri doğruluyor: "WhatsApp’ı kesinlikle daha açık hale getireceğiz"

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın kurucu ortağı Brian Acton, geçtiğimiz yıl ani bir kararla şirketten ayrılmıştı. Son olarak WhatsApp'ı 8 yıl önce birlikte kurduğu Ukrayna asıllı Jan Koum da WhatsApp'taki CEO'luk görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Brian Acton ve Jan Koum

WhatsApp'ın kurucuları Brian Acton ve Jan Koum 

2014 yılında 19 milyar dolara Facebook çatısı altına giren ve büyük bir gelişme kaydeden uygulama, her iki kurucusunun da şirketten ayrılmasıyla radikal bir politika değişikliğine gidebilir.

Sosyal medya devinin, Facebook ve Instagram da olduğu gibi WhatsApp'ta da reklamlar sunmaya başlayacağı iddia ediliyor. Nitekim bunun önündeki en büyük engelin Brian Acton ve Jan Koum’un olduğu söylentileri dolaşmış, hatta Koum'un Facebook yönetimi arasında anlaşmazlıklar nedeniyle istifa kararı aldığı belirtilmişti.

WhatsApp Reklamlara Açılıyor

Facebook'un California, San Jose'de düzenlediği F8 Geliştiriciler Konferansı'nda konuşan mesajlaşma ürünlerinden sorumlu başkan yardımcısı David Marcus, reklamsız hizmet anlayışında değişikliğe gidileceğinin sinyallerini şu sözlerle verdi: “Reklam konusuna gelecek olursak, WhatsApp’ı kesinlikle daha açık hale getireceğiz”

Bazı analistler, özellikle Koum'un şirketten ayrılmasıyla WhatsApp'ın yıllardır süregelen hizmet politikasını değiştireceğini ve reklam satmaya başlayacağını ifade etmişti. Reklam satışının önündeki en büyük engelin Koum olduğuna dikkat çeken analistler, Facebook yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde "Jan gidince reklamlar başlayacak" yanıtını aldıklarını belirtti.

Koum, Facebook - WhatsApp arasındaki kişisel veri alışverişine ve Facebook'tan gelen kriptolama kriterlerinin gevşetilmesine sert bir şekilde karşı çıkıyordu. 

Sizce WhatsApp'ın reklam politikasını değiştirmesi kullanıcı deneyimini etkiler mi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.