Facebook, WhatsApp Kullanıcı Verilerini Toplamayı Durdurdu

Facebook, WhatsApp Kullanıcı Verilerini Toplamayı Durdurdu

Sahibi olduğu kişisel mesajlaşma platformu WhatsApp'taki kullanıcıların verilerini toplayan Facebook, gelen baskılara dayanamayarak veri paylaşımını Avrupa'da durdurdu.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, uzun bir süredir sahibi olduğu mesajlaşma platformu WhatsApp'taki kullanıcıların telefon numaralarını kendine aktarıyordu. 2014 yılında satın alınan WhatsApp'ın verilerini Ağustos ayından beri toplayan Facebook'a tepkiler de gecikmedi. Birleşik Krallık Bilgi Komiserliği ve diğer veri koruma ofislerinin baskılarına dayanamayan sosyal medya devi, Avrupa'daki veri toplama işini askıya aldı. 

Geçtiğimiz hafta Almanya'da durdurulan veri toplama işi bundan sonra tüm Avrupa ülkelerini kapsayacak şekilde düzenlenecek ve Facebook, WhatsApp kullanıcılarının verilerini paylaşamayacak. Fakat yapılan bu değişikliğin geçici bir durum olduğunu belirtmek de gerekiyor. Bu durumun ülkemizi etkileyip etkilemeyeceği henüz bilinmiyor. Ayrıca konuyla ilgili farklı ülkelerden de Facebook'a gizliliğin ihlali konusunda soruşturma açılmış durumda.

Dikkat! WhatsApp'tan Gelen Sahte Görüntülü Arama Davetine Kanmayın

WhatsApp, BlackBerry 10 ve BBOS'un Fişini 2017'de Çekecek

YORUMLAR