Facebook Yakındaki Arkadaşlar Sekmesi Yeniden Tasarlanıyor

Facebook yakındaki arkadaşlar

Snapchat, Facebook’un en büyük rakiplerinden bir tanesine olmasına karşın, Facebook tarafından kopyalanmaktan kurtulamıyor. Ünlü sosyal medya şirketi Facebook bu sefer de Snapchat’in yakındaki arkadaşlar sayfasındaki bazı özellikleri kendi platformuna taşıdı.

Facebook Snapmap

Facebook uzun bir süre önce Yakındaki Arkadaşlar ismiyle bir sekme hazırlamış ve izin veren Facebook kullanıcılarına, çevredeki arkadaşlarını göstermeye başlamıştı. Çok kullanılmayan bu özelliğini öne çıkarmak için harekete geçen şirket, sekme üzerinde çeşitli yenilikler yapma kararı almıştı. Yenilikleri test aşamasına kadar getiren Facebook, birkaç gün önce küçük bir kullanıcı grubuna bu özelliğini denetmeye başladı.

Test aşamasına geçilmesiyle birlikte Yakındaki Arkadaşlar sekmesinin yeni hali gün yüzüne çıkarken, ilk fark edilen detay SnapMap ile benzerliği oldu. Facebook’un en büyük rakiplerinden bir tanesi olan Snapchat’in yakındaki arkadaşlar özelliğinin benzerini kendi sistemine uygulayan Facebook, böylece son iki sene içerisinde yaptığı Snapchat kopyalama işlemlerine bir yenisini daha eklemiş oldu.

Satın almak istemişti

Facebook, birkaç yıl önce belirli süreler fotoğraf ve video paylaşabildiğiniz Snapchat uygulamasını satın almak istemişti. Üst üste yapılan milyar dolarlık teklifler Snapchat’in kurucuları tarafından reddedilince, çeşitli Snapchat özellikleri Facebook’un sahibi olduğu sosyal medya platformlarına eklenmeye başlanmıştı.

Hikayeler olarak bildiğimiz kısa süreli video ve fotoğraf paylaşma özelliği Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinde uygulanmaya başlanınca Snapchat’in popülerliği gittikçe azalmıştı. Buna rağmen Facebook, Snapchat’te yer alan birçok özelliğin benzerlerini kendi sistemlerine ekleyerek, neredeyse Snapchat’i satın almış gibi hareket etmeye devam etmişti.