Facebook, Yapay Zeka Girişimi Ozlo'yu Satın Aldı

Facebook, Yapay Zeka Girişimi Ozlo'yu Satın Aldı

Daha önceki haberlerimizde de bahsettiğimiz gibi yapay zeka destekli kişisel asistan konusunda kendini rakiplerinin gerisinde gören Facebook, bu alandaki çalışmalarını hızlandıracak bir satın alma gerçekleştirdi. Sosyal medya devi, yapay zeka destekli bir startup olan Ozlo’yu bünyesine kattı.

Amazon, Apple ve Google gibi devlerin yapay zekalı sanal asistanlarıyla piyasayı domine etmesi üzerine bu alandaki çalışmalarına ağırlık vermeye başlayan Facebook, kendi sanal asistanını geliştirme konusunda dev bir adım atarak Ozlo’yu satın aldı.

Ozlo ekibi aslında Facebook’a hiç de yabancı değil. Zira Ozlo ekibinin başında olan Charles Jolley eskiden Facebook’un Android Platformu Şefi olarak görev yapıyordu. Jolley, Ozlo’yu kurmak amacıyla şirketten ayrılmış ve çalışmalarına bağımsız devam etmişti. Jolley’in bu satın almayla beraber yeniden şirkete dönmesi bekleniyor.

Dün iki yapay zekanın birbirleriyle kendi dillerinde etkileşime geçmesi üzerine Facebook yapay zeka sistemlerini kapatmak zorunda kalmış ve öncelikli gördüğü bir alanda beklemediği bir darbe almıştı. Ancak Ozlo’yu satın almasıyla beraber şirketin hızlıca toparlanıp yapay zeka geliştirmelerine daha da ivme kazandırması bekleniyor.

Ozlo ekibinin çalışmalarına oldukça güvendiklerini belirten bir Facebook sözcüsü, ilk etapta Ozlo’nun 1.2 milyar kullanıcısı olan Messenger ile entegre olacağını açıkladı. Ayrıca Ozlo’nun metin tabanlı bir yapay zeka destekli asistan olacağı belirtiliyor.

Facebook, Kendi Aralarında Dil Yaratan Yapay Zekaların Fişini Çekti

Facebook, Kendi Akıllı Hoparlörü Üzerinde Çalışıyor

YORUMLAR