Facebook, Yeni Akıllı Gözlüklerinin Patentini Aldı

Facebook, Yeni Akıllı Gözlüklerinin Patentini Aldı

Facebook, halihazırda sahibi olduğu Oculus sanal gerçeklik markası altında hafif ve akıllı bir artırılmış gerçeklik gözlük konseptinin patentini aldı. Facebook, bu yeni patentin, bilgisayarlar tarafından oluşturulmuş görsel unsurlarla, gerçek dünyada algılanan görüntülerin zenginleştirileceğini savunuyor.

Aslında alınan patent, Google Glass'ın ilk sürümüne oldukça benziyor. Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz yıl sonunda yapılan geliştiriciler konferansında bu tip bir gözlük üzerinde çalışacaklarının sinyalini de vermişti. Oculus geliştiricilerinin geliştireceği "artırılmış gerçeklik" gözlüğü 2022 yılına kadar akıllı telefonlarla da kullanılamayacak. Ancak ilerleyen yıllarda Facebook ve Oculus, bu patenti daha ileri noktalara da taşımayı ciddi olarak düşünüyorlar.

Şu anda ABD'de beş büyük teknoloji şirketinden dördü akıllı gözlükler üzerine Ar-Ge yapıyor. Apple, Microsoft, Google Glass ve Amazon farklı işlevleri olan ancak prensipte artırılmış gerçeklik tabanını kullanan akıllı gözlükler geliştiriyorlar. Facebook'un elindeki en büyük koz, Oculus gibi bir firmaya sahip olması. Bundan dolayı sözü geçen teknoloji kulvarında, farklı ve ilgi çekici patentler alacak olması çok da şaşırtıcı bir durum değil.

Artırılmış gerçeklik nedir?

Artırılmış gerçeklik teknolojisi; cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine yerleştieirilmesiyle oluşturulan zengin sanal içerikler üretebilen bir algılama teknolojisi olarak tanımlanabilir.

Apple Artırılmış Gerçeklik Gözlükleri Üzerinde Çalışmalar Yapıyor

Magic Leap'in Artırılmış Gerçeklik Cihazının Prototipi Sızdırıldı

HoloLens Artırılmış Gerçeklik Seti 8 Ülkede Ön Siparişe Açıldı

YORUMLAR