Facebook Yeni Gizlilik İlkesi ile Herkesin İşine Burnunu Daha Çok Sokacak

Facebook Yeni Gizlilik İlkesi ile Herkesin İşine Burnunu Daha Çok Sokacak

Facebook reklam gelirlerden elde edeceği karlılığı artırmak için kullanıcılarına hissettirmeden gizlilik ilkelerinde değişiklikler yapıyor. Son yapılan değişiklik ise özel hayata müdahale durumunu oldukça abartıyor.

Kullanıcılarının tarayıcılarında ya da akıllı cihazlarında devamlı açık olarak tuttukları sosyal dev Facebook, bu fırsatı da değerlendirdi. Reklam gelirlerini artırmak için kullanıcı davranışlarını takibe almayı kendine bir görev sayan Facebook, son yaptığı gizlilik ilkesi değişikliğiyle artık kullanıcılarının internet üzerindeki tüm hareketlerini izleyecek.

Yapılan bu yeni ilke değişikliğine göre aslında hepimiz Facebook'a bizi izleme hakkını kendi ellerimizle veriyoruz. Facebook giriş yapılan tüm cihazlardan bizi takip ediyor, internet alışkanlıklarımızı saptıyor, veri tabanlarında bu bilgilerimizi fişleyerek bize bu alışkanlıklarımıza göre reklam gösteriyor. Genellikle Facebook bu tür gizlilik ilke değişikliklerini hissettirmeden yapıyor.  Değişikliklerin amacı, kullanıcıların Facebook’a yeni yetkiler vermesini sağlıyor.

Ancak Facebook’un yaptığı son değişiklik AB’nin (Avrupa Birliği) internet izleme bürolarınca fark edildi. Facebook yaptığı son ilke güncellemesiyle AB’de bazı sıkıntılar yaşayabilir gibi görünüyor. Facebook bu küstah davranışıyla çok yakında e-postalarımızı okuyarak, dünyevi sorunlarımıza göre reklam göstermeye de başlarsa hiç şaşırmamak gerekiyor.

Facebook'un Yeni Uygulaması Facebook Lite Yayınlandı

Facebook Kullanıcılarından Özür Diledi

YORUMLAR