Facebook, Yeni Veri Merkezine 1 Milyar Dolar Harcayacak

Facebook, 1 Milyar Dolara Veri Merkezi İnşa Ediyor

ABD’li sosyal medya devi Facebook, Asya’daki ilk veri merkezini Singapur’da açıyor. Gücünü tamamen yenilenebilir enerjiden alacak olan merkez, 1 milyar dolara mal olacak. 

Facebook’un Singapur’da inşa edeceği yeni veri merkezi, tam 170 bin metrekare büyüklüğünde olacak. Ülkenin nemli hava koşullarına özel olarak  tasarlanacak olan bina, havayı minimum su kullanarak soğutmak için geliştirilen yeni bir StatePoint Sıvı Soğutma sistemine sahip olacak.

Kaliforniya merkezli şirket, merkezin elektrik ihtiyacının tamamen yenilenebilir enerjiden karşılanacağını açıkladı. Yeşil enerji alanındaki yatırımlarını artıran Facebook, sera gazı emisyonunu yüzde 75 oranında azalttığını ve 2020 yılından itibaren enerjisinin yüzde 100’ünü yenilenebilir kaynaklardan temin edeceğini söylemişti. 

“Facebook veri merkezi, her gün gördüğünüz birçok fotoğraf ve videoya ev sahipliği yapacak”  diyen Facebook Altyapı Veri Merkezleri Başkan Yardımcısı Thomas Furlong, platformdaki kullanıcı sayısının çok hızlı büyüdüğünü ve inşa edecekleri merkez ile topluluğa daha iyi hizmet verebileceklerini belirtti. Sosyal medya devi, yaptığı son açıklamada, aylık aktif kullanıcı sayısının 2,23 milyara ulaştığını söylemişti.

Facebook’un yeni veri merkezi için Singapur’u seçmesinin birkaç nedeni bulunuyor. Fiber internet altyapısı oldukça güçlü olan ülke, bu sayede çok yüksek hızlı geniş bant internet erişimi sağlıyor. Bunun yanı sıra ülke ile çeşitli iş ortaklarına sahip olan şirket, bu nedenle Asya’daki ilk veri merkezini Singapur’a inşa etmeye karar verdi.

Veri merkezi, 2022 yılında yerleştirilmesi beklenen ilk sunucuların ardından faaliyet geçecek. 

YORUMLAR