Facebook, YouTube Gibi Reklam Gelirlerini Video Yayıncıları ile Paylaşacak

Facebook, YouTube Gibi Reklam Gelirlerini Video Yayıncıları ile Paylaşacak

Uzun süredir kendi üzerindeki videoların izlenme ve paylaşılma değerlerini arttırmaya çalışan Facebook, son olarak yeni planladığı çalışmasını açıklayarak ilgileri yine üzerine çekmeyi başardı. Videolardan elde edilecek gelirlerin büyük çoğunluğunu video yayıncılarına verecek olan Facebook, bu planını resmi olarak açıkladı.

Akıllara hemen Facebook'ta YouTube gibi mi olacak sorusu gelirken, bir nebze öyle olacağını söylemek mümkün. Fakat ilk planda tam anlamıyla YouTube gibi değil, sadece anlaşılan partnerler ile çalışılacağı açıklandı. Bu yayıncılardan bazıları; Funny or Die, Fox Sports ve the NBA.

Dünya devi Facebook, böylece video yayıncılarına yani içeriği üretenlere videolardan elde edeceği gelirin yüzde 55'lik kısmını verecek ve geri kalanını kendi alacak. Oldukça makul bir anlaşma gibi gözüken bu planlar ilerleyen süreçte pek çok kişinin Facebook üzerinde video çekip yayınlamasına neden olabilir. Zaten Facebook'un da isteği bu yönde gibi görünüyor.

Çok uzun süredir kendi platformu üzerindeki videoların daha çok izlenmesi için çalışmaları sürdüren Facebook, kendi platformu üzerinde paylaşılan YouTube videolarının erişim oranlarını bile düşürmüştü. Son zamanlarda görüldüğü üzere başarılı olan Facebook videoları kullanıcılar tarafından oldukça fazla izlenmeye başladı. Bunu daha da büyütmek isteyen Facebook, video yayıncılarının gelir elde edebileeği çalışma modelini ortaya koyarak pek çok popüler YouTuber ve video yayıncısının da ilgisini çekeceği kesin.

Facebook'un videolardan elde edeceği gelirin büyük oranını video sahipleri ile paylaşaak olması hakkında düşündüklerinizi alttaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Akıllı Telefonunuz Kaçak mı? Kontrol Edin!

YORUMLAR