Facebook’da, Kafasına Uzay Gemisi Düşen Vatandaş Haberi Ne Kadar Gerçek?

Facebook’da, Kafasına Uzay Gemisi Düşen Vatandaş Haberi Ne Kadar Gerçek?

2013 yılında bir üniversite hastanesinde ilginç bir ICD10 raporu gündemi kurcalamıştı. Durum çok sıradan bir kazanın tamamen yanlış anlaşılmasından ya da ağır dalgınlıktan mı kaynaklanıyor, hiç bilememiştik. Ancak aradan geçen 3 seneye rağmen bu vaka hala Facebook sayfalarında hala bir görünüp bir kaybolarak günün konusu gibi tartışılıyor.

Facebook’ta yapılan bazı paylaşımlar gerçekliği soruşturulmadan fenomen olabiliyorlar. Bu noktada ne zaman paylaşılmış olsalar bile, yılar sonra yeniden karşımıza çıkabiliyorlar. 2013 yılında paylaşılan bir ileti de bunlardan biri. "Kafasına UFO düşen vatandaş" haberi hortlayarak, Facebook sayfalarında yeniden paylaşılmaya başlandı.

Kafasına UFO Düşen Vatandaş Haberi

ICD10 raporu hastalıkların ve sağlık sorunlarının uluslararası sınıflama raporuna verilen bir kod. Hastaneye gidip kontrol edildikten sonra bu rapor hastane kayıtlarına işleniyor. 28-11-2016 tarihinde soğuk bir kış gününde üniversite hastanelerinin birinde bir hasta, duvarda asılı duran elektrikli sobanın kafasına düşmek suretiyle yaralanmasından dolayı acil servise geldi. Buraya kadar her şey normal. Ancak yaralı şahıs hastanede başına geleni “Kafama UFO düştü” şeklinde açıklayınca olay oldukça başka anlaşılmış olmalı. Çünkü ICD10 raporuna vaka “Uzay gemisi kazası yaralanmaya uğrayan yolcu” şeklinde yansıtılmıştı.

Facebook haberleri Ne Kadar Gerçek Olabilir?

Bu noktada hemen Facebook sayfalarına giren bu raporun bir trol mü yoksa gerçek mi olduğu doğrulanmamıştı. Ancak Facebook üzerinde bu paylaşımı yapan kullanıcının, hastanede gece nöbetinde canı sıkılan bir nöbetçi sağlık görevlisinin, bunu kurgulayıp yazarak sosyal medya kullanıcılarını "sağlam" trollediğinden Ekşi Sözlük'te uzun süre bahsedilmişti.

Kısaca Facebook’ta gördüğümüz her habere gözü kara bir şekilde inanmak son derece yanlış olabiliyor. 

Türkiye Güne UFO Saldırısı ve Uzaylı İstilası ile Başladı

Geçen Hafta Dünyaya Yaklaşan Asteroit Bir UFO Olabilir mi?

NASA'nın Canlı Yayını Sırasında UFO Paniği Yaşandı

YORUMLAR