Facebook'ta Ebeveynler Mobil Oyunlarda Çocuklara Meydan Okuyor

Facebook'ta Ebeveynler Mobil Oyunlarda Çocuklara Meydan Okuyor

Oyun piyasası 100 milyar dolarlık bir pazar haline geldi. Bu pazarın 36 milyar dolarını mobil oyunlar oluşturuyor. Facebook tarafında ise durum kendi istatistiklerinin çok ötesine geçmeye devam ediyor. Demografik araştırmalara konu olan şirket, araştırma merkezi Newzoo tarafından incelemeye alındı ve sonuç beklediğimizden çok farklı çıktı. Toplamda 12 ülkeden toplanan verilere göre Facebook'ta mobil oyunların yüzde 43'ünü anne ve babalar oynuyor.

Oyun piyasası ile ilgili yapılan araştırmalar çoğu zaman bağlayıcı sonuçlar veriyor. Evinizde kaç akıllı telefon olduğuna bağlı olarak, aile büyüklerinin de mobil oyunlara merak saldığını görüyoruz. Newzoo'nun Facebook araştırması da bu açıdan oldukça önemli bilgiler barındırıyor. Rapora göre, mobil oyunları oynayan ebeveynler akşam 5 ile 8 arasında çok aktif oluyor. Oyuncu kitlesinin yüzde 71'lik kısmı akıllı telefonları oyun oynamak için tercih ederken, nerede oynadıkları dikkate alındığında yüzde 45'i birilerini beklerken, yüzde 44'ü seyahat ederken ve yüzde 21'i de iş yerinde sonucu çıkıyor. 

Araştırmanın bir diğer ilgi çeken noktası da kadın-erkek oranlarıyla ilgili. Newzoo bu noktada kadınların erkeklerden daha fazla oyun oynadığını raporunda belirtiyor. Kadınlar genellikle puzzle, sosyal, aksiyon ve kart oyunlarını tercih ederken, erkekler strateji, aksiyon, spor, bulmaca ve rol yapma oyunlarına ilgi gösteriyor. 

Son olarak toplanan verilerin Brezilya, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, Rusya, Güney Kore, İspanya, Tayland, Türkiye, Birleşik Krallık ve ABD'den aldığını da belirtelim. 

Facebook Messenger'da Mesajlar Şifrelenecek

Facebook'un Yeni Çeviri Servisi Tüm Kullanıcılara Açıldı


YORUMLAR