Facebook'ta Yorum Beğenirken Dikkat! Para Cezasına Çarptırılabilirsiniz

Facebook'ta Yorum Beğenirken Dikkat! Para Cezasına Çarptırılabilirsiniz

Facebook’ta sadece yazdıklarınızdan değil, beğendiklerinizden de mesulsünüz. ‘Beğen geç’ olarak gördüğünüz eylem, aslında paylaşımı onayladığınıza ve aynı şekilde tekrarladığınız anlamına geliyor.

İsviçre’de Hayvan Islah ve Katliamıyla Mücadele Derneği Başkanı Erwin Kessler'ın kendisine bir grupta edilen hakaret sonrası mahkemeye başvurdu. Açtığı bir yorum davasının sonucunda, yalnızca yorumu yazan Facebook kullanıcısını cezalandırmakla kalmayan yargıç, paylaşımı beğenen 10’u aşkın kişiye de para cezası kesti. Her birini 4 bin Frank yani 14 bin Türk Lirası cezaya çarptıran İsviçre mahkemesi, bir kişinin beğenide bulunmasının, o düşünceyi onayladığı anlamına geleceğini belirtti.

Her geçen gün sosyal medya suçlarına verilen cezaların artıyor oluşu, şahsen benim hoşuma gidiyor. Kişilerin evlerinde yattıkları yerden başkalarına hakaret edebilmelerini sağlayacak bir teknolojiye izin verilmemesi gerektiğini savunuyorum. Teknoloji hayatı kolaylaştırır kolaylaştırmasına, ancak bu kolaylık hakaret etme rahatlığını kapsamamalı.

Facebook, Teröristler İçin En Tehlikeli Bölge Olacak!

Gençlere Yönelik Facebook Talk Yakında Geliyor!

YORUMLAR