Facebook'tan Atatürk Ayarı ve Yeni Yasaklar

Facebook'tan Atatürk Ayarı ve Yeni Yasaklar

Facebook hizmet verdikleri ülkelerin farklı hukuki ve kültürel yapılarını daha fazla dikkate alacaklarını söyledi. Bu açıklama Facebook’un Türkiye'deki Atatürk'e hakaret kanununu tanıyacağı anlamına geliyor.Facebook CEO'su Mark Zuckerberg içerik kaldırma konusundaki almak üzere oldukları yeni önlemlere örnek olarak ‘Türkiye'de Atatürk'e hakaretin suç olmasını, pek çok Müslüman ülkede kutsala hakaretin yasaklanmasını ve Almanya'da Soykırım inkarının suç kabul edilmesini’ gösterdi. Bu tür coğrafik ve politik hassas dengelerin dikkate alınacağını açıkladı.

Facebook, kullanıcı içeriğini düzenleyen yeni ‘Topluluk Standartları’nın yanı sıra, 2014'ün ikinci altı ayını kapsayan içerik kaldırma raporunu da yayımladı. Rapor, 2014'ün ikinci yarısında Türkiye'de hükümetten gelen talep üzerine 3624 içeriğin kaldırılmasını kapsıyor. Bu rakam günde yaklaşık 20 adet içeriğin kaldırılması demek.

Marc Zuckerberg Türkiye ile ilgili olarak, Türkiye'de 5651 Sayılı Kanun çerçevesinde mahkemelerin talepleri ile kısıtlama ve içeriğin kaldırılması uygulamalarının Atatürk'e hakaret, kişisel hakların ihlali ve özel hayatın korunması kapsamında olduğu hatırlattı. Bu yüzden Facebook içeriklerinde bu tür hassas sosyopolitik ve coğrafi kıstasların ince elenip sık dokunarak kontrol edileceğini de açıklamış oldu.

Facebook sosyal medyada Atatürk'e hakaret ile ilgili kısıtlama hakkında #‎Atatürkkriteri etiketiyle bir gönderi paylaştı. Bazı kullanıcılar bu kararı sevinçle karşılarken, bazıları eleştirdi.

Facebook Topluluk Standartlarını Güncelledi, Okumadan Geçmeyin

Facebook Kullanıcı Veritabanını Reklam Şirketlerine Açıyor

Facebook, Cinsiyet Ayarlarını Kişiselleştirilebilir Yaptı

YORUMLAR