Facebook'tan Yandex Yasağı

Facebook'tan Yandex Yasağı

Rusya’nın Google’ı olarak adlandırılan ve arama motoru piyasasına hızlı bir giriş yaparak herkesin dikkatlerini üzerine çeken Yandex dün Facebook tarafından yasaklandı. Facebook tarafından konuyla ilgili net bir açıklama gelmemesine karşın, bu duruma sebebiyet veren olayın Yandex’e ait yeni iOS uygulaması Wonder olduğu düşünülüyor.

Rusya merkezli arama motoru Yandex tarafından iOS kullanıcıları için geliştirilen Wonder adlı sosyal arama uygulaması, kullanıcıların Facebook, Twitter, Instagram ve Foursquare üzerinde arama yapmasına olanak sağlıyordu. Muhtemelen Facebook iki hafta önce yayınladığı Grafik Araması özelliğine yakın olarak gördüğü Wonder’ı bu yüzden engellemeyi uygun gördü.

Yandex tarafında büyük şaşkınlık yaratan bu olay sonucunda Facebook ile iletişime geçse de Facebook tarafında karar değişmedi. Facebook’un bu noktada kendi sahip olduğu veriyi paylaşmak istememesi normal olarak karşılanabilecek bir durum olsa da kısa zaman içerisinde iki farklı uygulamayı yasaklamış olması tepki çekti.

Öncelikle Twitter’ın 6 saniyelik döngülü videoları paylaşmak için geliştirilen iOS uygulaması Vine hemen arkasından da Yandex’in sosyal ağ araması yapan uygulaması Wonder yayınlandıktan kısa süre sonra Facebook tarafından yasaklanması her kesim tarafından farklı yorumlanmaya açık. Kimileri Facebook’un kendi kullanıcılarına ait olan bilgileri paylaşmamasını doğru bulurken, kimisi de yapılan uygulama ve kısıtlamaların yanlış olduğu kanaatinde. Gelecek günlerde Yandex ve Facebook arasındaki politikanın belirlenebilmesi için her iki taraf arasında bir görüşme yapılacak olsa da Wonder’ın akıbetinin ne olacağı bilinmiyor.

Yandex Browser'ın sahip olduğu onlarca gelişmiş seçeneği deneyebilmek için Yandex İndir program inceleme detay sayfamıza göz atmayı unutmayın.

Turbo Modu ile Yandex Browser'ı Denediniz mi?

YORUMLAR