Facebook'un 8K Kayıt Yapabilen 360 Derecelik Kamerası f8 Konferansında Tanıtıldı

Facebook'un 8K Kayıt Yapabilen 360 Derecelik Kamerası f8 Konferansında Tanıtıldı

Facebook, bugün f8 konferansında 8K kayıt yapabilen 360 derecelik kamerasını tanıttı. Kamera hem VR alanında hem de sinema dünyasında ses getirecek özelliklere sahip.

Facebook, artan sanal gerçeklik teknolojisine bambaşka bir soluk getirecek yeni kamerasını f8 Geliştiriciler Konferansı'nda tanıttı. Surround 360 adıyla anılan yeni kamera, içerisinde 17 farklı kamerayı barındırıyor ve bu kameraların hepsini kullanarak 8K video çekebiliyor. Teknik özellikleriyle ön plana çıkan Surround 360, şu ana kadar geliştirlen tüm 360 derecelik kameralara açık ara fark atıyor.

Facebook'un son derece yüksek kaliteli görüntüler oluşturabilen yeni kamerası, sürekli olarak geliştirilmesi için aynı zamanda açık kaynaklı olarak kullanıcılarına hizmet edecek ve bu sayede diğer 360 derece çekim yapabilen kameralara karşı sıkı bir rekabete girebilecek. Şu sıralar sanal gerçeklik teknolojilerinin de bir kısmına sahip olan Facebook, bu sayede sektörün yeni lideri konumuna gelebilir.

Surround 360 özellikleri nedir?

Surround 360 8K video çekebilmesinin yanı sıra pek çok özelliğe sahip. Her biri 4MP'den 17 kameraya sahip olan Surround 360, enine dizilmiş 14 geniş açılı kamera, üstte 1 altta da 2 adet balık gözü kamera ile kaliteli bir sanal gerçeklik deneyimi sunabilecek. Aynı zamanda darbelere karşı dayanıklı yapısı bulunan kamera taşınabilir olmasıyla da kullanıcılarının işlerini oldukça kolaylaştıracak. Tüm kameraları birbirine "genlocking" teknolojisiyle bağlayan Facebook, Surround 360 kamerasıyla sıfır görüntü kaybıyla çalışıyor.

Surround 360 şu an ne yazık ki son kullanıcıya değil, sadece geliştiricilere ve VR endüstrisine yönelik olacak. Açık kaynaklı olan kameranın algoritması ve donanım çizimleri ise GitHub üzerinde yer alıyor. Kameraya sahip olmak isteyen geliştiriciler ise 30 bin doları gözden çıkarması gerekiyor.

Bu Yıl Facebook f8 Konferansında, Pek Çok Yenilik Tanıtılıyor

Artık Facebook Messenger Üzerinden Dropbox Dosyaları da Paylaşılabiliyor

YORUMLAR