Facebook'un Başı 1 Milyar Dolarlık Hamas Davası ile Dertte

Facebook'un Başı 1 Milyar Dolarlık Hamas Davası ile Dertte

Hamas'ın İsrail'e düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınları, Facebook'a 1 milyar dolarlık tazminat davası açtı. Davacılar, Facebook'u teröristlere yardım platformu sunmakla suçluyorlar. 

2014 yılında Hamas, İsrail'e karşı füze saldırısı düzenlemiş ve aralarında ABD vatandaşlarının da olduğu birçok kişi hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybeden ABD vatandaşlarının yakınları ise geçtiğimiz günlerde New York'ta Facebook'a karşı dava açtı. Teröristlere platform sunmak ve saldırılarını hazırlamalarına yardım etmek gibi suçlamalarla karşı karşıya kalan Facebook'a açılan davanın şikayet dilekçesi ise 60 sayfa uzunluğunda. 

Davacılar Facebook'tan 1 milyar dolarlık tazminat isterken, Facebook ise konuya dair ilk açıklamasını yaptı: iddete cesaretlendiren, tehditlere, terörizme ve nefrete yer veren içeriklere izin verilmediği" iddasına bulunan yetkililer, başka kişilerin böylesine hesapları şikayet etmesi durumunda konuya hemen el attıklarını belirttiler. Mahkeme sürecindeki olaylarla ilgili ayrıntılı açıklama yapmadıklarını da belirten Facebook avukatları, davanın sonuçlanması ardından konuşacaklarının da altını çizdiler. 

Buna benzer bir dava ise 13 Kasım 2015'te Fransa'da düzenlenen saldırıların ardından açılmış ve Acılı Bir Baba Facebook, Twitter ve Google’a Karşı Savaş Başlattı başlıklı haberle gündeme taşınmıştı. Kuzey Kaliforniya Bölgesi Mahkemesi'nde açılan dava hala devam ediyor.

Bilim Adamları Terör Saldırılarını Tahmin Edebilecek Bir Algoritma Geliştiriyor

Twitter, Terörle Mücadele Kapsamında 125 Bin Hesabı Askıya Aldı

YORUMLAR