Facebook’un En Büyük Riski, Hızlı Büyümesi

Facebook’un En Büyük Riski, Hızlı Büyümesi

Facebook’un kurucu ortaklarından olan Eduardo Saverin, hızlı büyümenin, tekrarlamayı ve terbiyeyi zorlaştırdığını savundu. Saverin, sosyal ağın hızlı büyüme stratejisinin iyi olduğuna inanmıyor.

Dün Singapur’da bir konferansta konuşan Saverin, eğer büyüme hızlıysa, bunun, göz ardı edilmemesi gereken çok sayıda soruna yol açabileceğini söyledi. “En büyük risk hızlı büyümedir. Eğer çok hızlı büyürseniz, yineleme yapmak ve terbiye etmek zorlaşır.”

Facebook zaten hızlı büyümek istediğini saklamıyor. Geçen ay Mark Zuckerberg, harcamaları yüzde 50 oranında ya da 1,4 milyar dolar artırmayı planladığını söylemişti. Facebook bu harcamayı, gelecekte büyüme açısından önem teşkil eden mobil reklamalar üzerine yapmak istiyor. Fakat hâlâ bir problem var. Sosyal ağın, harcamasını yüzde elli oranında artırdığında, net gelirini koruması için yüzde 28 oranında gelir artışı elde etmesi gerekiyor. Bu da bir zorluğu beraberinde getiriyor.

Tüm risklere rağmen, hızlı büyüme aslında Facebook için yeni bir şey değil. Şirketin şu anda 1,1 milyar aktif kullanıcısı var ve dünyada çok sayıda ülkede kapsamlı büyümesini artırmaya devam ediyor. Belki de Facebook’un hızlı büyüme için planının ondan bağımsız olmasının nedeni bu. Kuruluşundan bu yana uğraş verdiği aynı eski şey. 

Blackberry 10’da Instagram Uygulaması Yer Almayacak

YORUMLAR