Facebook'un Fotoğraf Kütüphanesi Genişlemeye Devam Ediyor

Facebook'un Fotoğraf Kütüphanesi Genişlemeye Devam Ediyor

Gün geçtikçe kullanıcı sayısı ve kullanım oranı artan popüler sosyal medya sitesi Facebook, elinde bulunan resim kütüphanesinin boyutunun büyüklüğü hakkında ilginç bilgiler paylaştı.

Pazartesi sabahı sunulan raporlara göre, Facebook kullanıcıları bugüne kadar siteye toplamda 250 milyar fotoğraf yükledi. Kullanıcıların daha rahat ve kolay fotoğraf yükleyebilmeleri için sürekli geliştirmeler yapan Facebook istediğine ulaşmış gözüküyor. Günlük fotoğraf yüklenme rakamı ortalama 350 milyon olan sosyal medya sitesinin büyüklüğünü göstermek adına ufak bir karşılaştırma yapmak gerekirse, fotoğraf yükleme ve gösterim hizmeti veren Flickr'ın günlük fotoğraf yüklenme rakamı 3.5 milyon ve toplamda 8 milyar fotoğraf bulunuyor. Basit olarak Facebook üzerinde Flickr'a göre 40 kat daha fazla fotoğraf bulunuyor.

Bu yüksek rakamlar sadece fotoğraf yükleme ile de sınırlı kalmıyor. Rapora göre Facebook üzerinden günlük 4.75 milyar içerik paylaşılıyor. İçerikler arasında yazılar, yorumlar, videolar, resimler ve durum güncellemeleri bulunuyor. Günlük 4.5 milyardan fazla içerik üreten kullanıcıların mesaj gönderme rakamları ise günlük 10 milyarın üzerinde.

2011 yılının ortalarında 100 milyar fotoğrafa sahip olan Facebook, kısa süre içerisinde 250 milyara ulaştı. Günde 350 milyon fotoğraf yüklenen sosyal medya sitesi, geçtiğimiz ay kullanıcıların ortak olarak aynı albüme fotoğraf yükleyebilme özelliğini de duyurmuştu. Günlük fotoğraf yüklenme rakamlarına biraz daha yakından bakacak olursak.

  • Her saat 14.58 milyon fotoğraf
  • Her dakika 243.000 fotoğraf
  • Her saniye 4000 fotoğraf

Toplamda 1.15 milyar kullanıcıya sahip sosyal medya sitesi Facebook'un, bakalım ilerleyen dönemlerde büymesini daha da hızlandırabilecekmi.

En Kullanışlı ve Yararlı Google Chrome Eklentileri

YORUMLAR