Facebook'un İnternet Droneları Boeing 737'den Daha Büyük

Facebook'un İnternet Droneları Boeing 737'den Daha Büyük

Mart ayında Facebook önemli atılımlar yaptı, kararlar aldı. F8 Developers Conference'da ilk defa açıkladığı projesi ise kanat uzunluğu bir Boeing-737’den daha büyük olan internet droneları. Google ve Facebook gökyüzünde de birbirlerine rakip olacaklar.

Facebook F8 Konferansı'nda uygulamalarla ilgili pek çok yenilik açıkladı, bunları tek tek tanıttı. Facebook Messenger'a Yeni Gelen Uygulamalar Açıklanmaya Başlandı haberimizde bazı detayları paylaşmıştık. Uygulamalar bir yana, Facebook konferansta ilk defa yüksek irtifadan internet dağıtacağını ve insansız hava araçlarının çok yakında hizmete gireceğini de açıkladı.

İnternet’i havadan hizmete sunmak yeni bir proje değil. Tesla Space X ile uzaydan, Google dronelarla atmosferden internet dağıtmak için yarışıyor. Bu yarışa Facebook’un dahil olması önemli elbette. Ama Facebook’un internet dronelarının yapısı daha da önemli. Çünkü bu araçların kanat genişlikleri bir Boeing 737 uçağının kanat ölçülerinden daha büyük. Facebook dronelarının dünyanın her köşesine göndermek istiyor. Bunun başarabilmek için havada uzun süre kalabiliyor olmaları ve enerji tüketimini de minimum düzeyde tutmaları çok önemli. Bu yüzden tasarım üzerinde titizlikle duruyor.

Facebook’un stratosferden internet dağıtabilmesi için bu kanat genişliğine ihtiyacı var. Çünkü dronelar 60 bin feet yüksekte dolaşacaklar. Ne kadar yüksekte olurlarsa kapsama alanları da o kadar genişliyor olacak. Dronelar güneş enerjisiyle çalışacaklar.

Projenin amacı, bahsettiğimiz diğer projelerden farklı değil. Dünyanın her yerine interneti ulaştırabilmek. Ancak droneların yapımı için 20 milyon dolar harcamayı gözden çıkaran Facebook, farkını bu hizmetin tasarımında da gösteriyor. Facebook ve Google’ın bu konuda birbirlerine sağlam rakip olacakları düşünülüyor. 

Bir Kişi 750 Bin Twitter Hesabı Açarak Satış ve Pazarlama Yaptı

Yeni Alışveriş Merkezimiz Facebook Messenger Olacak

Facebook Haber Kaynağına 360 Derece Video Özelliği Geliyor

YORUMLAR