Facebook'un Kullanıcılarına Karşı Dürüst ve Açık Olması Talep Edildi

Facebook'un Kullanıcılarına Karşı Dürüst ve Açık Olması Talep Edildi

Sosyologlar artık sosyolojik ve politik bağlamda da önemli bir konumu bulunan Facebook’tan kullanıcılarına karşı daha şeffaf olmasını talep eden bir bildiri yayınladılar. Akademik ağırlığı olan kuruluşlar ve önemli isimler de bu bildiride yer alıyor.

Bu bildirinin arkasında North Caroline Üniversitesi profesörlerinden Türk sosyolog Zeynep Tüfekçi’de duruyor. Sosyolog ve akademisyenler Facebook’un kullanıcı gizliliğine verdiği önemin, neleri paylaşıp neleri paylaşmayacağını daha net bir şekilde ortaya koymasıyla anlam kazanacağını savunuyorlar.

Sosyolog ve akademisyenler Facebook’un kurumsal şirket değerlerini artırmak, kar sağlamak ya da hükümetlere bilgi vermek gibi yükümlüklerinin hangi noktada başlayıp bittiğini basit birkaç sayfayla değil, detaylı olarak ortaya koyup kullanıcılarla paylaşmasının daha etik olacağını savunuyorlar.

Facebook’un veri toplanmasının artık engellenmesi gerektiğini ve bu kişisel bilgi hortumuna bir tapa koymanın zamanı geldiğini savunan sosyaolg ve akademisyenler "Facebook Ne Biliyor?" başlığı altında bir raporda yayınladılar.

Buna benzer bir araştırmayı Tamindir sayfalarımızda yer alan Facebook'un Hükümetlerle Paylaştığı 100 Kişisel Bilgi blog yazımızda paylaşmıştık. Facebook’un akademisyen ve sosyologların bu talebine ne cevap vereceğini kestirmek ise oldukça güç.

Facebook'a Karşı Başlattığı Tek Kişilik Savaş Bir Çığ Gibi Büyüdü 

‘Facebook Hesaplarını Hemen Kapatın’ Uyarısı

YORUMLAR