Facebook'un Patronu 911 Acil Servisini İnternete Taşımaya Hazırlanıyor

Facebook'un Patronu 911 Acil Servisini İnternete Taşımaya Hazırlanıyor

Facebook’un CEO'su Mark Zuckerberg bir ekonomi kanalında yaptığı röportajda Internet.org projesinden bahsetti. Internet.org, acil yardım servisi 911 gibi ancak internet üzerinden farklı acil sorunları çözecek kapsamlı bir web servisi olacak.Internet.org’un sadece web üzerinde acil durumlarda kullanılması için geliştirildiğini söyleyen Zuckerberg, servisi 911'e benzetiyor. Ancak yangın, hastalık ya da benzeri acil durumlar için hizmet veren 911'in aksine, Internet.org eğitim, öğretim, sağlık danışmanlığı, iletişim araçları hakkında danışman görevi üstlenecek. Internet.org ülkeden ülkeye faklı kategorilerde hizmet verebilecek bir alt yapıya sahip olacak. 

Internet.org'un en önemli özelliği yukarıda bir kaçının sıralandığı hizmetler için bütçesi olmayan çoğunluğun hizmetinde olması. Zuckerberg, Facebook gibi ücretsiz hatta belki de Facebook ile entegre bir sistemin hayata geçirilmesini hedefliyor.

Zuckerberg ortalama bir internet alt yapısı olan her ülkenin çevrimiçi kullanıcılarının bu tür ayrıcalıktan faydalanmaları gerektiğine inandığını da söyledi. Zuckerberg bu noktada Google ile dirsek temasında bulunabileceklerini de anlattı. Google’ın yıllardır sürdürdüğü arama motoru geliştirme çalışmalarının Internet.org için de son derece faydalı olabileceğini de sözlerine ekledi. 

internet.org Duyuru Videosu

Mark Zuckerberg internet.org'yi Duyurdu

YORUMLAR