Facebook'un Patronu Zuckerberg'in Hayallerinden Biri Gerçek Oluyor

Facebook'un Patronu Zuckerberg'in Hayallerinden Biri Gerçek Oluyor

Haziran ayında yaptığı bir söyleşide, “telepati” yoluyla sosyal medya olabileceğini savunan Facebook CEO'su Mark Zuckerberg’in cesur hayallerinden biri gerçekleşmek üzere.

Facebook'a Göre Sosyal Ağlarda Telepatiyle İletişim Mümkün Olacak haberimizin üzerinden çok geçmedi, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in gelecek teknolojiler için öngördüğü bazı düşünceler ilgiyle karşılanmıştı.

Bu öngörülerden bir tanesi ayakları yere en sağlam düşüncelerden biriydi. Zuckerberg, görme özürlüler ve tüm kullanıcılar için bilgisayarların resimleri tam anlamıyla kullanıcılara tarif edebilmesinin mümkün olabileceğini savunuyordu. Her hangi bir tablonun ya da benzer bir imajın kullanıcılara kelime kelime düzgün bir şekilde tarif edilebilmesi ise sadece Zuckerberg’in hayali değil. Montreal Stanford Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi bu konu üzerinde bir çalışma yapıyorlar. Google’ın da bu konuda bazı çalışmaları olduğu biliniyor.

Facebook CEO’su Zuckerberg’e göre bu teknoloji için daha 10 yıl kadar bir zaman olabilir. Ancak Montreal Stanford Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi başarılı adımlar atıyorlar. Yapay Zeka ve Machine Learning (makine öğrenimi) sistemleri henüz çok karmaşık desenleri tanımlayamasalar da, bilim insanları ve yazılımcılar bu konuda önemli adımlar atmaya devam ediyorlar.

Cornell Üniversitesi - YapayZeka Çalışmaları

Yapay Zeka Ne Değildir?

YORUMLAR