Facebook'un Yapay Zekası Yanlışlıkla Kendi Dilini Yarattı

Facebook'un Yapay Zekası Yanlışlıkla Kendi Dilini Yarattı

Facebook Yapay Zeka Araştırma laboratuvarı (FAIR) araştırmacıları, "chatbot"ları iyileştirmeye çalışırken beklenmedik bir keşif yaptı; "Diyalog Ajanları" olarak bilinen bu botlar, kendi dillerini yaratabiliyorlardı.

Öğrenme algoritmalarını kullanabilen bu diyalog ajanları, konuşma becerilerini güçlendirme girişiminde bulunarak özgürce sohbet etmeye bırakıldı. Zamanla botlar komuta edilmiş normlardan saptılar ve bunu yaparken tamamen yeni bir dilde iletişim kurmaya başladılar Evet, kulağa garip gelse de bunu hiçbir şekilde insan girdisi olmaksızın başardılar.

Bu chatbot’lar insanlarla daha iyi sohbet etme girişiminde bulunarak, kendilerini bir adım daha ileriye götürdüler ve son derece başarılı oldular.

Ancak belirtelim; bu ilginç keşfin ardında başka keşifler de var.

Araştırmacılar, bu botları inanılmaz derecede kurnaz müzakereciler olarak görüyorlar. Müzakere etmeyi öğrendikten sonra botlar, bu görüşmelerin sonucunu iyileştirmek için gelişmiş stratejiler kurabiliyorlar. Zamanla botlar, bu konuda oldukça ustalaştılar ve sonraki aşamada müzakereler esnasında sahte bir uzlaşma taktiği olarak "feda etmek" stratejisini kullanmaya başladılar. Elde edilen bu bulgular yazılımcılar için yapay zekaadına büyük bir sıçrama anlamına geliyor.

Deadpool'u Facebook'a Yükledi, 3 Yıl Hapis Cezası Aldı

YORUMLAR