Facebook'un Yeni Uygulaması Facebook Lite Yayınlandı

Facebook'un Yeni Uygulaması Facebook Lite Yayınlandı

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, yüz milyonlarca insana ulaştı ve devam da ediyor. Amerika merkezli şirket, performansı düşük Android telefonlar için özel hazırladığı Facebook Lite adlı yeni uygulamasını yayınladı.

Başta Afrika olmak üzere, ekonomik koşulların çok zor olduğu ve kullanılan akıllı telefonların da düşük performanslı, ucuz modellerden oluiştuğu bölgeler için geliştirilen uygulama oldukça hafif. 2008-2009 yıllarında Facebook’un ücretsiz mobil arayüzünü andıran uygulama, neredeyse tüm Facebook işlevlerini yerine getirebiliyor. Alıştığımız Facebook logosunun da dışına çıkıldı uygulama ikonu beyaz arka plana sahip. Bangladeş, Nepal, Nijerya, Güney Afrika, Sudan, Sri Lanka, Vietnam and Zimbabve’de geçtiğimiz hafta kullanıma sunuldu.

Bazı ülkelerde internet.org projesi altında ücretsiz internet erişimi de sağlayan Facebook’un bu hamlesi son derece olumlu karşılanıyor. Teknolojiye erişimi kısıtlı bölgelere böylesine destek vermek, hem gelecekte şirkete finansal açıdan daha çok yarayacak, hem de günümüzde şirkete duyulan sempatiyi arttıracaktır. İlk günlerinde 10000 indirme sayısına ulaşan uygulama, kısıtlı bir bölge için hizmete girmiş durumda.

YORUMLAR