Facebook'un Yeni Uygulaması Rooms Anonim Paylaşıma İmkan Tanıyor

Facebook'un Yeni Uygulaması Rooms Anonim Paylaşıma İmkan Tanıyor

Sosyal medya gündemini takip edenler Facebook’un yepyeni bir deneyim yaşatmayı amaçlayan uygulaması olan Rooms’u mutlaka duymuştur. Bir süredir üzerinde çalışılan Rooms uygulaması, ana akım sosyal medya platformlarından farklılaşmak için ilginç bir özelliği ön plana çıkartıyor.

Facebook üzerinde yer alan kullanıcıların çoğu yiyip içtiklerini ve sevgilileriyle gezdikleri yerleri paylaşmak için yarışadursun, Rooms daha çok paylaşımlarını gizli bir kimlik arkasında durarak yapmak isteyenlere hitap ediyor.

Uygulamayı kullanmaya sahte bir takma ad alarak başlıyorsunuz. Bu aşamadan sonra sosyalleşmeye ve paylaşım yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer arkadaşlarınızı ve sevdiklerinizi de bu platforma davet etmek isterseniz özel olarak üretilecek olan QR kodu onlarla paylaşabilirsiniz. Bu şekilde devam ederek bu zinciri mümkün olduğunca uzatabilir ve geniş kitlelere yayabilirsiniz. Elbette bu aşamada gizlilik çok önemli. Herkese açık bir şekilde davette bulunursanız uygulamanın tüm büyüsü kaybolur.

Genel bir değerlendirme yapacak olursak Rooms çok kısıtlı bir kitleye hitap ediyor ve aslında Facebook da bu servisin yüksek kullanıcı rakamlarına ulaşmasını beklemiyor. Bu noktada mutlaka altınız çizmemiz gereken ayrıntı daha var. İsimler takma olabilir fakat Facebook sıkı bir kontrol mekanizması da geliştirmekte. Kullanıcılar başıboş bir şekilde paylaşım yapıp diğer kullanıcıları rahatsız edemeyecek. Herhangi bir uygunsuz davranış karşısında Facebook’tan uyarı veya kısıtlama cezası almak olası.

Uygulama henüz ülkemizdeki kullanıcılarla buluşmadığı için sonuçları ve kullanım amaçları hakkında kesin bir yorum yapmak sağlıklı olmaz. Rooms’un kullanıcı sayısı arttıkça ne gibi tepkiler doğuracağını hep beraber göreceğiz.

Google ile Oxford Üniversitesi'nin Gizemli Yapay Zeka Geliştirme İşbirliği

YORUMLAR