Fahiş Fiyatla Mücadelede Mobil Dönem

Fahiş Fiyatla Mücadelede Mobil Dönem

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Hal Kayıt Sistemi (HKS) Mobil Uygulaması ile ilgili bilgi verdi. Pekcan, söz konusu uygulama sayesinde vatandaşın satın aldığı meyve ve sebzeye ilişkin her türlü bilgiyi cep telefonlarından görebileceğini söyledi.

Meyve ve sebze ticaretinde bildirim modelinin hayata geçtiğini belirten Pekcan, bu modelin uygulanmasını sağlayan Hal Kayıt Sistemi'nin (HKS) Ticaret Bakanlığı'nın bünyesinde faaliyete alındığını aktardı.

Uygulamayla birlikte vatandaşın, satın aldığı meyve ve sebzeye ilişkin üretim tarihi, üreticinin adı soyadı, ticaret unvanı, yeri, alış ve satış fiyatı gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebileceğini ifade eden Pekcan, amaçlarının sebze ve meyve ticaretinde şeffaflığı sağlamak olduğunu belirtti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

Ticaret Bakanı, tüketiciler tarafından sorgulama işleminin 'www.hal.gov.tr' web adresi üzerinden ya da '444 0 425' numaralı HKS Çağrı Merkezi aracılığıyla yapılabildiğini aktardı.

Söz konusu mobil uygulamanın ürün künyelerinde yer alan karekodların sorgulanmasına imkan tanındığını söyleyen Pekcan, böylece tüketicilerin ürüne ilişkin bilgilere daha kolay ve hızlı şekilde erişebilmesinin sağlandığını ifade etti.

"Bu şekilde fahiş fiyat artışı varsa tespit edebilecek, vatandaşlarımız bir anlamda kendi denetimini kendisi yapmış olacak"  diyen Pekcan, bakanlığın son dönemde fırsatçılık yapmaya çalışanlara yönelik denetim çalışmalarına etkin bir şekilde devam ettiği bilgisini paylaştı.