Fahrettin Koca'dan Kritik Açıklama: Salgınında Tekrar Bir Artış Yaşanıyor

Van Valiliği'ni ziyaret eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde.

fahrettin-koca-kritik-aciklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Van Valiliği’ni ziyaret ettikten sonra basın toplantısı düzenledi. Fahrettin Koca açıklamasında "salgınında tekrar bir artış yaşanıyor" dedi. İşte Bakan Koca tarafından yapılan açıklama.

Fahrettin Koca'dan Koronavirüs Salgını Hakkında Açıklama

Fahrettin Koca yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz corona virüsü salgınında tekrar bir artış yaşanıyor. Ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti. Bu artış homojen bir dağılım göstermiyor. Bazı illerimizde hasta sayılarımız sabit ve düşerken. Bazı illerde ise istemediğimiz tablolara şahit oluyoruz.

Van'daki hasta sayısı artışı son aya göre neredeyse iki katına çıktı. Son haftaya baktığımızda ise bu artış yüzde 17 düzeyinde. Van’da 65 yaş üstü nüfusumuz yüzde 4,2. Hasta oranımız yüzde 15,6. Yani nüfusa göre dört katına yakın oranda vaka olduğunu görüyoruz. Yoğun bakım hastalarımızın çoğunun da 65 yaş üstü vatandaşlarımız oluşturuyor.

Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mardin, Şanlıurfa ve Siirt'te birkaç hafta öncesine göre yüzde 30 ile 70'lere varan düşüşler gördük.

Van başta olmak üzere bölgedeki tüm hemşehrilerimizi bir kez daha tedbirlere sıkı sıkı sarılmaya davet ediyorum. Bugün bölgedeki durumu yerinde görmek, acil müdahale gerektiren konulara çözüm üretmek için buradayız. Az sonra il değerlendirme toplantımızı gerçekleştireceğiz. Alınabilecek yeni tedbirleri de istişare edeceğiz.

9 Eylül Türkiye Koronavirüs Toplam Vaka Sayısı ve Can Kaybı

9 Eylül itibari ile son açıklanan verilere göre, Türkiye'de toplam hasta sayısı 284.943 oldu. Toplam hayatını kaybedenlerin sayısı ise 6.837'e yükseldi.

Toplam ağır hasta sayısının 1.181 olduğu duyuruldu. Toplam iyileşen hasta sayısı 254.188 olarak açıklandı.

Hemen aşağıdan paylaşılan tabloya bakabilirsiniz.

YORUMLAR