Fappening Hackerının Hapis Cezası Belli Oldu

Fappening Hackerının Hapis Cezası Belli Oldu

Günümüzden 2 sene önce, 2014 yılının sonbahar aylarında Fappening, CelebGate ya da Fapocalypse gibi değişik adlarla anılan bir hack olayı gerçekleşmişti. Tarihin görmüş olduğu en büyük hack olayında dünyaca tanınmış Jennifer Lawrance, Kate Upton ve Kim Kardashian gibi ünlülerin çıplak fotoğraflarını ele geçiren hacker bu fotoğrafları internete sızdırmış ve milyonlarca kişinin görmesini sağlamıştı. İşte bu olayın sorumlusu olan 36 yaşındaki Ryan Collins adlı hacker geçtiğimiz Mart ayında Amerika'nın Pensilvanya eyaletinde yakalanmıştı. Yakalandıktan sonra suçlu bulunan Ryan Collins, 50 iCloud hesabının yanında 72 Gmail hesabını izinsiz olarak ele geçirmiş ve içlerindeki kişisel bilgilere ve fotoğraflara erişmişti. Yargılama süreci sonuçlanan Ryan Collins'in cezası belli oldu. Verilen cezaya göre Collins 18 ay boyunca hapishanede kalacak.

Ryan Collins, 2012 yılının Kasım ayında hedeflerini belirleyerek bu hedeflere dolandırıcılık e-postaları göndermişti. Bu e-postalar Google ve Apple'ın güvenlik ekiplerinden geliyormuş gibi göründükleri için saldırıların hedefi olan kişiler e-psotalar tarafından yönlendirildikleri sahte giriş ekranlarında kullanıcı bilgilerini girip şifre ve hesap adlarının çalınmasına yol açmışlardı. Collins bu olayın sonrasında özel bir yazılım aracılığıyla iCloud hesapları ve e-postalar içinde yer alan dosya ve mesajları indirmişti.

Ryan Collins bu olayın tek sorumlusu da değildi. Bir diğer hacker olan 28 yaşındaki Edward Majerczyk de 300 iCloud ve Gmail hesabını ele geçirmişti. Edward Majerczyk'in cezası ise henüz kesilmedi.

Amerikalı Hacker, Rusya’nın Dışişleri Bakanlığı Sitesini Hackledi

YORUMLAR