Faraday Future FF9, Küllerinden Yeniden Doğuyor

Faraday Future FF9, Küllerinden Yeniden Doğuyor

Güçlü elektrikli otomobil Faraday Future FF91'dan geçtiğimiz Ocak ayından, yani yılbaşından hemen sonra Las Vegas'taki CES'de gerçekleştirilen ilk büyük lansmanından bu yana fazla haber alamadık. Ancak tanıtımın hemen ardından Faraday Future FF91 projesinin batmak üzere olduğu haberleri gündeme yerleşmişti. Ancak durum sanıldığı gibi değilmiş.

Ancak internette yeni yayınlanan bir video ile projenin tekrar küllerinden doğabileceği umudu kalplere su serpti."Emergence" başlıklı bir YouTube videosu bize, FF91'in normal yoluna devam edebileceğinin sinyallerini veriyor. Uzatılmış şasesiyle bu videoda yollarda görüntülenen FF91 crossover-hatchback elektrikli otomobil, gayet sakin bir şekilde ormanlarda ve sisli bir kentlerde temiz bir sürüşle çeşitli ayarlarda yol alıyor.

FF91, alışılmadık tasarımı ve ön kaportasının ortasındaki LIDAR sensörü ile kendiliğinden sürüş işlevlerini videoda gözler önüne seriyor. FF19 üreticileri, ilk üretilecek araç 1.050 beygir gücünde bir motora sahip olacak ve 378 mil hızda 130 kilovat saatlik bir elektrik gücü kapasitesiyle kullanılacak. FF19 hakkında anlatılanlara bakılacak olursa, araç en hızlı elektrikli otomobil olma iddiasını hala sürdürüyor.

FF91 onanım olarak 10 adet ön ve arka kameralarla donatılmış. Bunun yanı sıra, 13 tane de uzun ve kısa mesafe radar arabanın güvenli sürüşüne destek veriyor. Ayrıca araç, 12 ultrasonik sensör ve yüksek çözünürlüklü LIDAR sistemine sahip. LIDAR teknolojisine sahip sistemler, lazer ışınları kullanılarak nesne veya yüzeylerin uzaklığını anlamaya yarıyorlar. Radar teknolojisi prensibiyle çalışıyorlar, ancak radarda kullanılan radyo dalgaları yerine ışık hüzmeleri, yani lazer darbeleri kullanıyorlar. Bu yüzden son derece hızlı tepkiler verebiliyorlar.

Şirketin CES 2017'den bu yana sesinin çıkmıyor olmasının en büyük sebebinin muhtemelen şirketin projeyi hala fonlama modunda olmasından kaynaklandığı söyleniyor.

İşte yeni deneme sürüşünde FF91 Faraday Future elektrikli aracı.

Faraday Future'ın Çılgın Aracı Görücüye Çıktı

Geleceğin Otomobili FaradayFuture FFZERO1 ile Tanışın

YORUMLAR